Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K nákupům dárků lákají Drážďany, nově i Istanbul

Česko

PRAHA Značkové oblečení, parfémy, elektroniku nebo kulinářské lahůdky. Za tím vším se Čechům vyplatí vyrazit do zahraničních obchodů. Ať již nakupují na internetu, nebo v kamenných obchodech, většinou se setkají s nižšími cenami a širším výběrem.

„Advent je obdobím, které lidi pravidelně využívají nejen k cestování, ale i k nákupům v zahraničí,“ řekl Daniel Plovajko z CK Fischer. Podle něj je letos překvapivým hitem předvánočních víkendových výletů Istanbul.

„Istanbul je hodně oblíbený, předpokládám, že lidé tam jezdí na nákupy vánočních dárků,“ vysvětlil Plovajko. Podle něj se z tamních tržišť vozí zejména koberce, dekorativní věci, ale i kabelky či kožené bundy a boty. Toto zboží se sice dá v Turecku sehnat lacino, otázkou však zůstává, zda se nejedná o kopie značkových výrobků.

Mezi tradičně nejpopulárnější destinace, které lákají k levnějším nákupům jak spotřebního, tak dárkového zboží, patří nejbližší sousedé Česka. „Do Německa se hodně jezdí nakupovat. Protože euro mírně oslabilo, tak našince nákupy v zahraničí stále baví,“ řekl Viliam Sivek, předseda Asociace cestovních kanceláří ČR.

Lidé si tak často spojují jednodenní zájezd na vánoční trhy rovnou i s nákupem vánočních dárků. „Největší zájem je určitě o značkové produkty, hlavně parfémy, elektroniku a oblečení,“ řekl Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Německo a Rakousko lákají svojí blízkostí a širokou nabídkou i individuální turisty, kteří se pro dárky vydávají po vlastní ose automobilem. „Nejčastěji jezdí do obchodních center v Německu, to je exemplární příklad. Jezdí tam nakupovat nejen proto, že je tam značkové zboží levnější, ale také proto, že je tam podstatně větší výběr například u luxusnějších značek,“ dodal Okamura.

Vpopředí zájmu zůstávají i Francie nebo Itálie, které tradičně nabízejí nejen nejnovější výstřelky módy, ale i kulinářské speciality. Někteří se za nákupy vydávají až za moře a ve Spojených státech nakupují zejména levnější elektroniku a módní novinky.

Rostoucí zájem Čechů o nákupy v zahraničí potvrzuje i výzkum, který agentura GfK zveřejnila letos v srpnu. Podle něj se počet domácností nakupujících za hranicemi Česka za poslední dva roky zvýšil jedenapůlkrát. Rychle roste i počet lidí, kteří v zahraničí nakupují opakovaně.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...