Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
27. června 2017 9:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

K očištění jména nedojde. Pravoslavný kněz byl agent StB, potvrdil soud

Jaroslav Šuvarský,  představený a duchovní správce katedrály sv. Cyrila a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Šuvarský, představený a duchovní správce katedrály sv. Cyrila a... | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Podle rozsudku Městského soudu v Praze se děkan pravoslavné církve Jaroslav Šuvarský nedočká očištění svého jména. Šuvarský byl dlouholetým agentem StB, potvrdil rozsudek.

„Bylo prokázáno, že žalobce byl vázán ke spolupráci, že vědomě spolupracoval s StB,“ oznámila v pondělí předsedkyně senátu Veronika Křesťanová, informoval server iDnes.cz. Rozhodnutí je pravomocné.

Šuvarský chtěl od případu pravý opak: spoléhal na to, že jeho spisy byly na konci roku 1989 skartované. Podal tedy žalobu na ministerstvo vnitra a chtěl potvrzení, že s StB nikdy nespolupracoval. Jeho působení jako agenta Státní bezpečnosti ale před soudem přímo potvrdili jeho tehdejší nadřízení ze státní bezpečnosti.

„Bylo zjevné, že všem svědkům osoba žalobce utkvěla v paměti, což vysvětlili relativně věrohodně intenzivním kontaktem s ním,“ uvedla Křesťanová.

Šuvarský je rozsudkem prý „velmi zklamaný“. Trvá na tom, že pouze podepsal takzvaný slib věrnosti socialistickému zřízení, bez kterého byl nemohl působit jako duchovní. K očištění jména ve většině obdobných případů dojde, jelikož se nepodaří prokázat, že spolupráce s StB byla vědomá.

Tehdejší příslušník kontrarozvětky pro boj proti vnitřnímu nepříteli z oddělení pro nekatolické církve o Šuvarském řekl, že se setkávali dvakrát či třikrát týdně. Šuvarský byl podle něj často často obměňovaný a iniciativní. Jako informátor působil pod krycím jménem Aspirant.

Dragoun také potvrdil, že právě on skartoval spis Šuvarského v prosinci 1989, a to podle instrukcí tehdejšího náměstka ministra vnitra Alojze Lorence.

Lidovky.cz
Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

Kdo bojuje – vyhrává. Blogerka porazila rakovinu, teď je nemoc zpět

Jana Ryšánková z Přerova se pustila do boje se smrtelnou chorobou, aby se jí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V pátém měsíci těhotenství se dozvěděla, že má rakovinu. V průběhu léčení si Jana Ryšánková založila blog „Kdo bojuje –...

Premium

Chybí mi u nás výchova k práci. A vůle nechat lidi dělat, říká Pohlreich

Zdeněk Pohlreich v kuchyni své restaurace Divinis oceňované opakovaně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chod jeho restaurací už na něm nestojí, může se víc věnovat rodině, vlastnímu vydavatelství i sobě. Udržuje se v...

OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?
OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?

Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Přečtěte si rady, jak udělat hezkou rodinnou fotku i s těmi nejmenšími.