Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

K očištění jména nedojde. Pravoslavný kněz byl agent StB, potvrdil soud

Jaroslav Šuvarský,  představený a duchovní správce katedrály sv. Cyrila a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Šuvarský, představený a duchovní správce katedrály sv. Cyrila a... | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Podle rozsudku Městského soudu v Praze se děkan pravoslavné církve Jaroslav Šuvarský nedočká očištění svého jména. Šuvarský byl dlouholetým agentem StB, potvrdil rozsudek.

„Bylo prokázáno, že žalobce byl vázán ke spolupráci, že vědomě spolupracoval s StB,“ oznámila v pondělí předsedkyně senátu Veronika Křesťanová, informoval server iDnes.cz. Rozhodnutí je pravomocné.

Šuvarský chtěl od případu pravý opak: spoléhal na to, že jeho spisy byly na konci roku 1989 skartované. Podal tedy žalobu na ministerstvo vnitra a chtěl potvrzení, že s StB nikdy nespolupracoval. Jeho působení jako agenta Státní bezpečnosti ale před soudem přímo potvrdili jeho tehdejší nadřízení ze státní bezpečnosti.

„Bylo zjevné, že všem svědkům osoba žalobce utkvěla v paměti, což vysvětlili relativně věrohodně intenzivním kontaktem s ním,“ uvedla Křesťanová.

Šuvarský je rozsudkem prý „velmi zklamaný“. Trvá na tom, že pouze podepsal takzvaný slib věrnosti socialistickému zřízení, bez kterého byl nemohl působit jako duchovní. K očištění jména ve většině obdobných případů dojde, jelikož se nepodaří prokázat, že spolupráce s StB byla vědomá.

Tehdejší příslušník kontrarozvětky pro boj proti vnitřnímu nepříteli z oddělení pro nekatolické církve o Šuvarském řekl, že se setkávali dvakrát či třikrát týdně. Šuvarský byl podle něj často často obměňovaný a iniciativní. Jako informátor působil pod krycím jménem Aspirant.

Dragoun také potvrdil, že právě on skartoval spis Šuvarského v prosinci 1989, a to podle instrukcí tehdejšího náměstka ministra vnitra Alojze Lorence.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...