Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

K poškozování během digitalizace nedochází

Česko

DOPISY REDAKCI

Ad LN 19. 6.: Ústav čelí skandálu. Ztratil vzácné archiválie o Palachovi; Skenování poničilo desítky svazků StB

Sobotní článek v Lidových novinách, dle kterého dochází k rozsáhlému poškozování a ztrátám archiválií v Archivu bezpečnostních složek (ABS) a Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), je plný nepřesností, zavádějících informací i nepravdivých údajů a klame veřejnost. V průběhu digitalizace na ÚSTR k žádným ztrátám historicky cenných archiválií nebo k jejich rozsáhlému poškozování nedochází. Článek se tak stal součástí účelové kampaně namířené nejen proti řediteli ABS PhDr. Ladislavu Bukovszkému, ale také proti digitalizaci archivních materiálů, kterou přitom zákon o Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek ústavu výslovně ukládá.

Jeho cílem není péče o archiválie, ale návrat k praxi znepřístupňování dokumentů někdejších represivních složek, tentokrát ve jménu „nepoškozování materiálů“. Opravdovým „proviněním“ pana Bukovszkého nejsou odborná nebo profesní selhání, ale skutečnost, že zmíněnou praxi chtěl ve shodě s novým zákonem změnit a po zaměstnancích Archivu bezpečnostních složek vyžadoval práci a výkonnost. Věřím, že nový ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra si je těchto skutečností vědom a bude hájit takové zaměření Ústavu a Archivu, které vyplývá ze zákona č. 181/2007 Sb., o Ústavu pro studium totalitních režimů a o Archivu bezpečnostních složek.

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce

O autorovi| Patrik Benda, místopředseda Rady Ústavu pro studium totalitních režimů

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!