Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela

K postupu jsou blízko tři kluby

Ve 4. předkole Evropské ligy vyhrála Slavia, Sparta a Liberec * Olomouci a Teplicím se postup vzdálil

PRAHA Velká pohárová noc českého fotbalu se nakonec proměnila v celkem příjemné snění.

Z pětice českých zástupců vstoupili do 4. předkola Evropské ligy hned tři z nich - Slavia porazila CZ Bělehrad 3:0, Liberec vyhrál na půdě Dinama Bukurešť 2:0 a Sparta veze z Mariboru vítězství 2:0.

K postupu do základní části mají v tuto chvíli daleko jen Olomouc a Teplice. Hanáci neustáli nápor Evertonu a z Anglie odjeli z porážkou 0:4, zatímco Tepličtí nezvládli domácí utkání s Hapoelem Tel Aviv a nastavení prohráli 1:2.

I tak český fotbal včera vyslal fanouškům dobrou zprávu: pokud se nestane velké překvapení, mohli by tuzemští fanoušci chodit na Evropskou ligu až do Vánoc hned na třech stadionech.

Tím spíše, že utkání Liberce bylo za stavu 2:0 v 88. minutě ukončeno kvůli výtržnostem domácích fanoušků, což zřejmě definitivně pohřbilo naděje Dinama.

Slavia má luxusní náskok Nejvýrazněji se k postupu přiblížila mistrovská Slavia, která po sedmnácti zápasech v evropských pohárech bez výhry konečně zabrala.

Slávisté proti CZ Bělehrad nepřipomínali tým, který se o víkendu protrápil v Českých Budějovicích ke třem bodům. Navíc hráči v červenobílém neudělali stejnou chybu jako v odvetě se Šeriffem Tiraspol.

Po vedoucím gólu se nezatáhli a ve druhém poločase utlumili dalšími dvěma zásahy postupové šance srbského klubu.

„Dá se říct, že je to náš nejlepší výkon v sezoně. Škoda že nepřišel dřív,“ prohlásil trenér Karel Jarolím. „Na žádné oslavy ještě není čas,“ varoval současně před bouřlivým prostředím v Srbsku.

Jak uspět na horké půdě bývalé Jugoslávie, však ukázala Sparta, které v Mariboru výrazně pomohl rychlý gól Wilfrieda po půlhodině hry. Sparťanskému útočníkovi vyšel brejk, který zakončil střelou z úhlu do branky.

Od té doby si Pražané vývoj utkání hlídali, přestože se často jen bránili. Domácí však hrozili většinou jen ze standardních situací, při kterých Spartu podržel zaskakující gólman Kozáčik.

Slavit mohou po vítězství 2:0 i v Liberci. I jemu výrazně pomohla blesková branka - už v 5. minutě se po centru prosadil hlavou Liška. Severočeši, kteří nastoupili s jediným útočníkem Keričem, domácí jasně přehrávali. Obraz hry se změnil až po přestávce, kdy Liberec začal kazit a dostal se pod tlak. Klid mu však druhým gólem šest minut před koncem vrátil Blažek.

Olomouc si odvezla debakl Návrat po čtyřech letech do evropských pohárů naopak pořádně zhořkl Teplicím. Domácí utkání s Tel Avivem jim nevyšlo a vše navíc korunoval bláznivý závěr.

Čtvrt hodiny před koncem udeřili hosté z penalty, kterou proměnil gólman Enyeama, a přestože dvě minuty před koncem vyrovnal Vondrášek, Tel Aviv už v nastavení strhl vedení na svou stranu.

Překvapení se nekonalo ani v Evertonu, kde si domácí favorit hladce poradil s Olomoucí a po vítězství 4:0 má postup téměř v kapse. Anglický tým s jistotou kráčel za vítězstvím a rozhodnuto bylo už v 54. minutě, kdy vedl 3:0. Olomouc třikrát inkasovala ze standardní situace, doplatila však na to, že v úvodu nevyužila dvě obrovské šance.

***

Kdo má největší šanci na postup? Slavia Praha Vítězství 3:0 znamená jediné: Slavia je jednou nohou v základní skupině. Slovan Liberec Vítězství z Bukurešti může ještě narůst v případě trestu pro domácí. Postup je blízko. Sparta Praha Dvougólové vítězství z hřiště soupeře je ideální scénář. Sparta si postup také pohlídá. FK Teplice V Tel Avivu musí vstřelit alespoň dva góly. Není to nemožné, ale šance velká není. Sigma Olomouc Téměř jisté vyřazení. Everton by musel odvetu silně podcenit. Pět gólů nedostane.

Slavia Praha 3 CZ Bělehrad 0 Branky: 34. Šenkeřík, 65. Šenkeřík, 81. Vlček. Rozhodčí: Allaerts - Huens, Dens (všichni Belgie). ŽK: Šenkeřík - Ninkov. Diváci: 12 625. Poločas: 1:0. Slavia: Hanuš - Hubáček, Vomáčka, Suchý, Čelůstka (62. Krajčík) - J. Černý, Volešák, Ragued, Belaid - Hloušek (88. Janda), Šenkeřík (72. Vlček) CZ Bělehrad: Pavlovič - Vilotič, Ninkov, Tutorič, Savič - Oliveira, Sreckovič (46. Perovič), Lazetič, Issah (70. Ignjatijevič), Bogdanov (90. Nikolič) - Lekič

NK Maribor 0 Sparta Praha 2 Branky: 29. a 87. Wilfried. Rozhodčí: Hyytiä - Ikonen, Vehvilainen (všichni Fin.). ŽK: Bunderla, Samardzič - Vacek, Pamič. Diváci: 9000. Poločas: 0:1. Maribor: Ranilovič - Popovič, Džinič, Samardžič, Jurkič (55. Aljanič) - Mihelič (80. Mertelj), Bačinovič, Školnik - Pavlovič (63. Volaš), Tavares - Bunderla. Sparta: Kozáčik - Kušnír, Řepka, Hubník, Pamič - Žofčák, Vacek (77. Kovba), Hušek (74. Hoheneder), Zeman - Wilfried, Kadlec (67. Kalouda).

Dinamo Bukurešť 0 Slovan Liberec 2 Branky: 5. Liška, 84. Blažek. Rozhodčí: Einwaller - Heim, Strasser (všichni Rak.). ŽK: Zicu - Gecov. Diváci: 11 000. Poločas: 1:0, ukončeno v 88. minutě. Dinamo: Dolha - Scarlatache, Grigore, Tamas, Pulhac - Torje, Rus (55. Zicu), N'Doye, Ad. Cristea - Danciulescu (46. And. Cristea), Niculae (83. Niculescu). Liberec: Hauzr - Gebre Selassie, Holeňák, Dejmek, Vulin - Dočkal, Gecov, Čorič (73. Blažek), Liška - Papoušek (63. Vácha) - Kerič.

Everton 4 Sigma Olomouc 0 Branky: 34. a 73. Saha, 40. a 54. Rodwell. Rozhodčí: Batista - Dos Santos, Braga (všichni Portug.). ŽK: Neville -Hubník. Diváci: 27.433. Poločas: 2:0. Everton: Howard - Hibbert, Yobo, Neville, Baines - Rodwell (77. Gosling) - Osman, Cahill, Fellaini, Pienaar (83. Vaughan) - Saha (80. Jo). Olomouc: Drobisz - Rossi, Dreksa, Škerle, Onofrej - Kaščák, Hořava, Otepka (62. Bajer) - Hubník, Ordoš (46. Šultes), Petr (74. Janotka).

FK Teplice 1 Hapoel Tel Aviv 2 Branky: 89. Vondrášek - 74. Enyeama z pen., 90.+4 Vermuth. Rozhodčí: Berntsen - Rästad, Larsen (všichni Nor.). ŽK: Vidlička - Jadin, Zandberg, Enyeama. Diváci: 5122. Poločas: 0:0. Teplice: Grigar - Vidlička, Klein, Lukáš, Rosa - Ljevakovič, Vachoušek, Matula, Stožický - Mareš (59. Vondrášek), Mahmutovič (80. Verbíř). Hapoel: Enyeama - Bondarv, Badir, Da Silva, Ben Dajan - Jadin, Natcho, Vermuth, Zandberg (62. Zaháví) - Yeboah (80. Mentešašvili), Šechter (86. Lala).