Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Bezinfekčnost půjde prokázat i samotestem či čestným prohlášením, končí rozdílná pravidla

Antigenní testování ve firmách. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha - K prokázání bezinfekčnosti budou od úterý všude platit všechny druhy testů na koronavirus včetně samotestů nebo čestné prohlášení. Po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ve všech oblastech se podle něj pravidla sjednocují. Epidemiolog a bývalý šéf skupiny pro uvolňování opatření ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar sdělil, že to poškodí systém ochrany populace a nahraje to lidem, kteří se chtějí testům vyhnout.
  18:59aktualizováno  21:27

„Už to nebude tak, že někde někde stačí pouze laboratorní test, jinde mohou být samotesty, potvrzení od zaměstnavatele nebo ze školy, čestná prohlášení a tak dále,“ řekl ministr.

V současné době se lidé mohou prokazovat na některých místech, akcích či ve službách jen negativním antigenním testem provedeným zdravotníkem nebo laboratorně vyhodnoceným PCR testem. Například do restaurace je ale možné jít i s potvrzením ze školy či zaměstnání o provedeném samotestu a provozovatelé navíc nemají povinnost bezinfekčnost kontrolovat. Na nerovné podmínky si stěžovali například pořadatelé kulturních akcí, kteří povinnost test kontrolovat dosud mají.

Člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Maďar uvedl, že dnešní krok vlády jen více proděraví systém ochrany lidí před covidem-19. „Mnoho lidí si řekne: nahrává to nepoctivcům, kteří si mohou situaci ulehčovat, tak proč bych chodil na test já, když mi stačí napsat něco na papír, a za minutu je hotovo,“ sdělil

Sjednocením požadavků podle Maďara převáží nespolehlivá varianta prokazování bezinfekčnosti. „Zjevně to politicky funguje tak, že nejdříve se udělá výjimka z odborně správného a bezpečného řešení, protože to správné řešení nejde nedostatečným nastavením systému a kapacit logisticky zvládnout všude. A potom se pod záminkou, že se vyrovnají rozdíly, udělá z té nespolehlivé nouzové varianty dominantní systém tím, že se uzná plošně,“ uvedl. 

Server Lidovky.cz dnes napsal, že Maďar se vrací na ministerstvo jako odborný poradce Vojtěcha. ČTK Maďar sdělil, že ministr má zájem o jeho odborné názory, a pokud potřebuje konzultaci, vyžádá si Maďarovo stanovisko nebo ho přizve na on-line jednání.

Od června se změnil také počet profesionálních antigenních či PCR testů, které mají lidé hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Místo dřívější frekvence jednou za tři dny je antigenní test možno podstoupit jen jednou za týden, navíc k tomu jsou ale dva PCR testy, které si lidé dosud museli platit. Ministerstvo stanovilo od června nižší cenu, kterou testovacím centrům a laboratořím za ně platí zdravotní pojišťovny, antigenní stojí 201 korun a PCR 614 korun. Podle Vojtěcha se chystá na stejné úrovni i zastropování ceny pro samoplátce.

Další možností, jak bezinfekčnost prokázat, je potvrzení o prodělání nemoci v posledních šesti měsících nebo uplynutí nejméně 22 dní od podání první dávky vakcíny. Kromě potvrzení, které dostanou lidé na očkovacím či testováním místě, si mohou certifikát stáhnout také z webu Očkovací portál občana.

Autor: