Neděle 1. listopadu 2020svátek má Felix 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

K reorganizaci policie chce sněmovní komise nechat vyšetřit úniky ze spisů

Pavel Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Zeman | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA Sněmovní komise ke sporné reorganizaci policie chce nechat vyšetřit úniky informací z trestních spisů a do budoucna jim zabránit. Poslanci při středečním čtvrtém uzavřeném jednání komise vyslýchají špičky státních zástupců, kteří patřili mezi největší kritiky změn.

Podle šéfa žalobců Pavla Zemana dobře funguje spolupráce s vedením nově vzniklé Národní centrály proti organizovanému zločinu. Na hodnocení práce nového útvaru je ale podle něho po měsíci fungování příliš brzy. Na tom se s ním Zemanem shodla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Jednání začalo debatou poslanců o únicích informací, které se v souvislosti se změnami v policejním sboru objevují v médiích. Předseda komise Pavel Blažek (ODS) je přesvědčen o tom, že většina informací nemůže pocházet od poslanců. Spíše podezírá státní zastupitelství, policii nebo bývalé policisty. Za škodlivé a ohrožující vyšetřování živých kauz označil úniky také Zeman.

Zeman před poslanci mluvil přibližně tři hodiny. Vysvětloval svůj pohled na policejní reformu, při které se od srpna sloučil protikorupční a protimafiánský útvar. Ačkoliv se mu původně změny nezamlouvaly, nebyl kritický. Nový útvar ho ale musí přesvědčit o tom, že vyšetřování případů pokračuje a že zahajuje vyšetřování nových.

„Útvar funguje jeden měsíc a bylo by nekorektní v této chvíli jak ho chválit, tak ho kritizovat,“ uvedla zhruba po dvouapůlhodinovém slyšení Bradáčová. Před poslanci mluvila hlavně o činnosti obou zaniklých útvarů v minulosti a o svém názoru na budoucí fungování centrály.

Po Bradáčové předstoupil před poslance náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár, jehož výslech by se mohl protáhnout i přes půlnoc.

Další výslechy budou pokračovat příští týden. V pondělí dopoledne má přijít ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), po skončení zasedání vlády ministr financí Andrej Babiš (ANO). Prezidentův kancléř Vratislav Mynář teprve potvrdí, zda se bude moci dostavit. Ve čtvrtek by měla komise dokončit slyšení bývalého detektiva zaniklého protimafiánského útvaru Jiřího Komárka a o týden později by měl dorazit ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín. Někdejší ředitel civilní kontrarozvědky Jiří Lang ještě nebyl zproštěn mlčenlivosti. Pak už komise podle Blažka bude moci hodnotit materiály, které získala.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru
Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru

Rohlík ani piškoty nejsou vhodné potraviny k seznamování organismu dítěte s lepkem. Ideální variantou může být dobře stravitelná, lahodná kaše bez...