Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

K setkání s Riceovou nebyl důvod

Česko

POLEMIKA

L idové noviny se v článku Zneuznaný radarobijec (LN 7. 7.) snaží dovodit ze skutečnosti, že jsem v těchto dnech na oficiální, dlouho plánované zahraniční cestě v Izraeli, že jsem v otázce radaru pro představitele USA nedůvěryhodný, a že se tedy se mnou již ani nechtějí sejít. Tento názor pana Petra Peška mě opravdu pobavil a myslím, že v tomto případě do puntíku platí přísloví „přání otcem myšlenky“.

Předně, termín návštěvy ministryně Riceové nebyl do poslední chvíle znám, dokonce se několikrát změnil. Cesta představitelů ČSSD do Izraele byla naproti tomu dlouhodobě plánovaná a vzhledem k tomu, že se mám sejít jak s představiteli vlády, tak izraelské Strany práce, nebylo by ani slušné, ani odpovědné cestu na poslední chvíli odmítnout.

Hlavní důvod, proč se má schůzka s ministryní Condoleezzou Riceovou neuskutečnila, je však jiný. Byla by totiž zbytečná. Ministryně Riceová nepřijela do České republiky vést diskusi a přesvědčovat veřejnost či opozici o nutnosti podpořit výstavbu radarové základny na našem území. Paní ministryně sem jela rychle podepsat smlouvu, kterou administrativa USA vyjednala s Topolánkovou vládou. Poté, co totiž umístění raket na svém území odmítla polská vláda, a celý projekt je tak ještě problematičtější než doposud, je podpis smlouvy s Topolánkovou vládou pro Bushovu administrativu klíčový. Bez toho by byl projekt protiraketové obrany v Česku a v Polsku minimálně do nástupu nového prezidenta Spojených států pravděpodobně zastaven.

Topolánkova vláda navíc svým velmi vstřícným přístupem umožňuje USA vyvinout větší tlak na polskou vládu Donalda Tuska. Topolánkova vláda se tak mimoděk usvědčuje z naprosté nejednotnosti své zahraniční politiky, neboť v případě irského „ne“ Lisabonské smlouvě je to pro ni důvod proces jejího přijetí zpochybnit, kdežto v případě polského „ne“ raketám USA je to naopak příčina jejího uspěchaného souhlasu.

Už několikrát jsem zopakoval důvody, proč je ČSSD proti základně: 1. nejsou dostatečně prokázány hrozby, před kterými má základna údajně chránit; 2. občané by měli mít právo o tak zásadní věci rozhodnout v referendu; 3. není dostatečně vyloučen případný negativní dopad radaru na zdraví občanů.

Tyto důvody stále trvají. Postup polské vlády, která odmítla na návrhy USA přistoupit, neboť není dostatečně zaručena bezpečnost polských občanů, navíc otevírá další otázky, na které musí Topolánkova vláda občanům odpovědět. Poláci totiž jasně řekli to, co tvrdí mnozí bezpečnostní experti: protiraketová základna paradoxně může zvýšit bezpečnostní rizika pro naše a polské občany, místo toho, aby je snižovala. Jak Topolánkova vláda zajistila bezpečnost našich občanů? Mám bohužel mnoho důvodů si myslet, že nijak. Kdybych se tedy s paní ministryní Riceovou sešel, musel bych jí říci, co si myslím o praktikách Topolánkovy vlády, kterými se snaží zajistit podporu pro radar. A také, že souhlasím s polským premiérem Donaldem Tuskem.

Myslím, že mluvit o cynismu v souvislosti se mnou ve věci radaru je od pana Peška nechutné. Jak pak hodnotit vládu, která souhlasí s přijetím smlouvy o umístění radaru USA na našem území bez ohledu na mínění dvou třetin českých občanů?

***

Kdybych se s paní ministryní sešel, musel bych jí říci, co si myslím o praktikách Topolánkovy vlády, kterými se snaží zajistit podporu pro radar. A také, že souhlasím s polským premiérem Donaldem Tuskem.

O autorovi| Jiří Paroubek, předseda ČSSD

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.