Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Nasypu do tebe zásobník‘. V případu Grandhotelu Pupp figurují Albánci a vlivní advokáti

Schůzka v případu Grandhotelu Pupp - ilustrace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Schůzka v případu Grandhotelu Pupp - ilustrace. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Podnikatel Petr Cvrk v létě roku 2014 vycítil šanci na zajímavý obchod. Britská investiční skupina Noble Capital Partners ho oslovila, zda by jí pomohl s nákupem karlovarského Grandhotelu Pupp – luxusního komplexu, který v minulosti navštívily i osobnosti typu Petra Velikého, Napoleona Bonaparte či Johna Travolty. Cvrk nakoupil pět kusů akcií grandhotelu. A chtěl ve firmě uskutečnit audit. To ale byla chyba.

Luxusní restaurace Kogo v centru Prahy byla na konci března roku 2015 svědkem neobvyklého setkání. U jednoho stolu zasedli podnikatelé Petr Cvrk a Bashkim Kjazimi. Předmětem jednání byl Grandhotel Pupp.

Cvrk v tu dobu držel pět kusů akcií společnosti Grandhotel Pupp Karlovy Vary. Díky tomu měl přístup k vnitřnímu dění ve firmě. Měl navíc zájem pro britského investora Noble Capital Partners dokoupit další podíl.

Jenže namísto toho, aby se Cvrk posunul v nákupu dál, tvrdě narazil. Albánský podnikatel s přezdívkou Bojan měl za úkol, aby se Cvrk přestal o karlovarský hotel zajímat a akcie prodal. Neváhal při tom – alespoň dle tvrzení vyšetřovatelů – použít drsných metod. Bojan na Cvrka vytasil pistoli.

Komu teď patří Pupp? Slavný karlovarský hotel letos v tichosti změnil hlavního...
Karlovy Vary  - grandhotel Pupp

„Kjazimi vyhrožoval Petru Cvrkovi střelnou zbraní, kterou vyndal ze své příruční tašky a namířil s ní na Cvrka. Poškozenému Cvrkovi vyhrožoval způsobením blíže nespecifikované újmy jeho nejbližším rodinným příslušníkům,“ píše se v obžalobě Bojana, kterou mají LN k dispozici.

Případ dnes začne projednávat Obvodní soud pro Prahu 1. Detektivové si zapsali, že Bojan měl pistoli na stole po celou dobu schůzky. V jeden moment ji pak dle policie namířil ze vzdálenosti zhruba 30 centimetrů proti Cvrkovu obličeji.

Šup s ním na lustr

O dva dny později se tehdy v březnu 2015 sešli oba muži znovu. Podle policistů Bojan na Cvrka opět nemístně tlačil. „Ve druhém případě vyhrožoval Cvrkovi způsobením újmy na zdraví a použitím střelné zbraně, aby tím donutil Cvrka k odprodeji pěti kusů akcií společnosti Grandhotel Pupp Karlovy Vary,“ píše se v textu obžaloby.

Cvrk přistoupil na to, že svůj podíl prodá – ale za 100 milionů korun. „Za sto milionů tě pověsím na lustr za koule, a vystřílím do tebe celý zásobník,“ dodal Bojan podle policistů.

Citlivá Beretta

Loni v květnu spustil protimafiánský útvar Roberta Šlachty spolu s úřadem vrchní pražské žalobkyně Lenky Bradáčové akci s krycím názvem Beretta.

Kvůli podezření na vynášení informací z bezpečnostních složek za úplatu vyšetřovatelé tehdy obvinili důstojníka protikorupční policie Radka Holuba, bývalého příslušníka celní správy Pavla Šímu a bývalého policistu a soukromého detektiva Igora Gáboríka.

■ V síti vyšetřovatelů tehdy uvízla i pražská státní zástupkyně Dagmar Máchová.

■ Šlachta dal kauzu Beretta do souvislosti s reorganizací policie, kvůli které odešel do civilu.

ĆTĚTE: Kauza Beretta: justiční chobotnice v roce 2016. Systém na vynášení informací a výrobu ‚kompra‘

Ti začali Bojana stíhat loni v červenci. Albánec musel na několik měsíců do vazby, ze které se dostal v listopadu téhož roku. Případ vyšetřoval dnes již zrušený protimafiánský útvar Roberta Šlachty, na stole přistál jeho českobudějovické expozituře. O dozor se starají žalobci z obvodního státního zastupitelství v Praze 1.

Policie se opřela jednak o Cvrkovo svědectví, které se dle slov vyšetřovatelů podařilo ověřit prostřednictvím telefonních odposlechů a domovních prohlídek. Vyšetřovatelé popřeli, že by měl Cvrk psychické poruchy, jak si protistrana stěžovala. Detektivové pouze dodali, že má Cvrk problémy s alkoholem, což prý ale na jeho svéprávnosti a věrohodnosti nic nemění.

Z dokumentů, které mají LN k dispozici, pak vyplývá, že Bojan jakékoliv provinění odmítá. „Nevlastním střelnou zbraň, nechodím ozbrojen ani u mě doma a v autě žádná zbraň nalezena nebyla,“ řekl Bojan loni v červenci policistům. Jeho advokát Beno Jeřábek nechtěl případ svého klienta komentovat.

Gáborík si u celníka Šímy objednal prolustrování Cvrka

Případ kolem Cvrka a Bojana má ale zajímavé pozadí. Policisté na případ částečně přišli při vyšetřování politicky citlivé kauzy Beretta a díky odposlechům získali cenné důkazy.

Kvůli podezření na vynášení informací z bezpečnostních složek za úplatu v kauze Beretta vyšetřovatelé loni v květnu obvinili důstojníka protikorupční policie Radka Holuba, bývalého příslušníka Celní správy Pavla Šímu a expolicistu a soukromého detektiva Igora Gáboríka. Poslední dva jmenovaní se objevují i v Bojanově kauze.

Scénář byl podle policistů následující: Gáborík si u celníka Šímy objednal prolustrování Cvrka. Takto se Gáborík dostal k citlivým informacím o Cvrkovi – například k tomu, kde bydlí, kolik má dětí, kde pracuje, jaké má záznamy v trestním rejstříku (4 záznamy trestné činnosti). Toto kompro pak podle obžaloby Gáborík předal „objednavateli“ materiálu.

Tím podle policejních odposlechů byl vlivný právník a blízký známý exprezidenta Václava Klause Jan Souček. Advokát se pak přes další soukromé detektivy, právníky a albánského podnikatele Albina Arifoviče dostal do kontaktu s Bojanem, který na Cvrka nastoupil v restauraci Kogo.

Souček jakékoliv podezření odmítá. „Od těchto nařčení se distancuje. V celém případu nicméně figuruje jako právní zástupce Grandhotelu Pupp, a proto se k němu nemůže blíže vyjádřit,“ vzkázal LN Součkův mediální zástupce Karel Samec.

Na Cvrka si stěžoval Albánci Arifovičovi

Proč se Souček, který v kauze Bojana vystupuje jako svědek, o karlovarský hotel vůbec zajímal? Jednak proto, že již přes 20 let společnost Grandhotel Pupp právně zastupuje. Rovněž se ale spekuluje, že byl přes švýcarské banky spolu s dalším právníkem Radovanem Květem spojen s hotelem i akcionářsky.

Ostatně policejní odposlechy zachytily, že Souček měl o dění kolem Puppu a Cvrka eminentní zájem. Volal si například se zmiňovaným albánským podnikatelem Arifovičem, kterému si na Cvrka stěžoval.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...