Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

K veřejným penězům přijde Berka i jinde

Česko

PRAHA Drahá reality show není jediný projekt z veřejných peněz, se kterým se pojí jméno mediálního lobbisty Jaroslava Berky. Práci získala jeho firma i u dalších institucí z mediálního prostředí.

Loni na podzim vyhrála společnost Czech info, která nyní připravuje pro ČT seriál Malá farma, výběrové řízení na zajišťování webu o digitalizaci. Nabídla, že bude web provozovat přes dva roky za necelé dva miliony a tři sta tisíc korun.

Národní koordinační skupina (NKS), která na proces digitalizace dohlíží, má každý rok na propagaci digitalizace k dispozici několik desítek milionů. Peníze jdou z takzvaného digitalizačního fondu ČT, který televize plní dvěma třetinami svých příjmů z reklamy. Jen v letošním roce tak televize vypsala zhruba deset tendrů na marketingové a reklamní služby, jejichž výše se pohybují od tří do šestnácti milionů korun.

Společnost Czech info podle informací NKS žádnou další zakázku nedostala. Ještě před časem však pracovala pro Radu ČT, které zpracovávala posudky na zpravodajské a publicistické pořady. Podle předsedy Rady Jiřího Baumruka už ale společnost pro radní nepracuje.

„Měla termínovanou smlouvu na loňský rok. Nyní nám tyto analýzy zpracovává Newton Media,“ řekl serveru DigiZone.cz Baumruk. Samotná Česká televize v poslední době čelí podezřením z několika podivných tendrů a zakázek. Na její hospodaření i činnost radních se proto chtějí podívat politici. Plánuje to volební výbor sněmovny, který má na starosti volbu kandidátů do Rady ČT.

„Čeká nás dovolba jednoho člena Rady. Chceme si při těchto debatách pozvat jak stávající Radu, tak bychom se rádi v blízké budoucnosti sešli i s managementem ČT,“ řekl LN místopředseda volebního výboru Václav Kubata (TOP 09). „Ekonomické otázky nás budou velmi zajímat. Důvodem ale není skandalizace, je to tak, že prostředky musí být pod kontrolou,“ řekl Kubata.

Tvrdí ale, že na odvolání generálního ředitele ČT Jiřího Janečka nebudou v případě, že by se potvrdila nějaká pochybení, tlačit. „Nechceme suplovat roli Rady. To je otázka jedině na její členy,“ řekl Kubata.

KDO JE BERKA * Majitel Regionální televizní agentury (RTA) a firmy EBD, jež drží licence na digitální televize RTA a TV7. * Jeho další společnost Czech info vyrábí pro Českou televizi pořad z venkova s názvem Malá farma. Berka vlastní i stejnojmennou firmu, která se podle internetových stránek zabývá živočišnou výrobou a agroturistikou. * Často se o něm mluví jako o příteli generálního ředitele České televize Jiřího Janečka. * V roce 2006 se ředitelem zpravodajství v RTA stal Karel Burian, který je dnes ředitelem brněnského televizního studia. Výběrové řízení vyhrál v roce 2008. * Pořad Malá farma vyrábí společnost Czech info právě pro brněnské televizní studio.

Autor: