Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

K volbě členů Rady České televize se poslanci opět nedostali. Jednání ukončily přestávky na porady

Logo na budově České televize. foto: ČTK

Praha - Sněmovna se ve středu opět nedostala k volbě nových členů Rady České televize. Předsedové klubů KDU-ČSL a Pirátů Jan Bartošek a Jakub Michálek si vzali přestávky na porady klubů a jednací den tím skončil. Poslanci se sejdou opět ve čtvrtek ráno.
  19:17

Spor o Lipovskou v Radě ČT dělí vedení církve. Zažehl neobvyklý střet Duky a Graubnera

Volba čtveřice členů televizní rady vyvolává spory. Podle kritiků jsou mezi finalisty lidé, kteří podle nich představují ohrožení nezávislosti tohoto veřejnoprávního média.

„Jsem přesvědčen, že nám to ukazuje, že jestli ve volbách tyto strany nebudou mít většinu, tak možná už žádné další volby nikdy nebudou,“ komentoval postup lidoveckých a pirátských poslanců šéf frakce SPD Radim Fiala. Předsedající Vojtěch Filip (KSČM) poznamenal, že obstrukce je součástí parlamentní práce a její strůjci za ni nesou odpovědnost před voliči. „Odpovědnost, ke které se hlásí KDU-ČSL a Piráti, je velká, ale to je jejich politický problém,“ uvedl.

Bartošek neprosadil návrh, aby Sněmovna jednala o odvolání Lipovské z Rady ČT

Prakticky stejný postup zvolila část opozičních stran při volbě radních České televize už dvakrát. Bartošek uvedl, že dosavadní jednání mezi frakcemi o volbě kandidátů nevedla ke shodě.

Rada České televize je orgán, jejímž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.