Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
13. ledna 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf VZP se zapotil u výslechu. Kontakty s Rittigem? Nesmysl, tvrdil Kabátek

Šéf VZP Zdeněk Kabátek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf VZP Zdeněk Kabátek | foto: MAFRA - Michal Doležal

PRAHA Ředitel největší pojišťovny v zemi čelil policejnímu grilování kvůli kontaktům s lobbistou Ivo Rittigem a možnému krytí korupce v Nemocnici Na Homolce. Šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka spojují s Rittigem poznámky obviněného exředitele špitálu Vladimíra Dbalého. Kabátek však u výslechu jakékoliv kontakty s lobbistou rezolutně popřel.

Kabátek, dnes jeden z nejmocnějších manažerů v zemi pracoval v letech 2007 až 2011 na ministerstvu zdravotnictví coby ředitel přímo řízených organizací. Byl tak Dbalého nadřízeným. A z poznámek exředitele Nemocnice Na Homolce vyplývá, že kryl předražené zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože, kvůli nimž nyní Dbalý s dalšími čelí obviněn.

ČTĚTE TAKÉ:

Třeba v případě nákupu gama nože nejdříve nemocnice počítala se sumou 120 milionů korun, tři měsíce na to cena vystřelila na částku 135 milionů a ve finále skončila na 152 milionech. Podle policie tak rozdíl mezi kupní cenou a cenou, za níž ho koupila Homolka, činí přes 44 milionů.

Paměť neslouží

„Nevím, z jakého důvodu došlo k navýšení, to jednoznačně ne. Předpokládám, že k navyšování ceny došlo v rámci nějakého jednání o ceně, vývoji ceny a podmínek dodání nože. Bývá to obvyklé, protože odhad ceny se u spousty akcí v průběhu měnil, právě v závislosti na upřesňování všech podmínek konkrétní investiční akce. Za předpokládanou cenu je zodpovědný pouze zadavatel, jak to probíhalo konkrétně v tomto případě si již nepamatuju,“ rozpomínal se Kabátek horko těžko u výslechu.

Dbalý však angažmá současného šéfa VZP viděl poněkud jinak, alespoň podle zápisků v deníčku, který je podle žalobců jedním z klíčových důkazů o korupci v Nemocnici Na Homolce. „Krátce Kabátek, nechávám jej s Bia (Emile Bialešová, účetní nemocnice), aby mě nakonec informoval, že se asi chystá něco proti NNH v rámci gama nože,“ zapsal si Dbalý třeba 17. března 2009.

Když měl šéf VZP poznámku exředitele nemocnice Dbalého vysvětlit u výslechu, odmítl ji Kabátek se slovy, že žádná taková schůzka neproběhla. „Takovou schůzku si samozřejmě nepamatuji. Určitě jsem informoval management ve chvíli, kdy došlo ke zpochybnění celého procesu zadání, tak jak bych to udělal v rámci jakékoliv jiné akce. Takto jsem reagoval vždy, když se vyskytl nějaký problém, nějaké zpochybnění zakázky, tak jsem chtěl vždy vysvětlení od ředitelů. ale jak jsem uvedl, k tomuto zde konkrétnímu tvrzení se nemohu vyjádřit, nepamatuji se již, že by k němu došlo,“ tvrdil.

Rittig? Žádná schůzka

Už to není OK. Takto Ivo Rittig pózoval ještě před pár měsíci.

Už to není OK. Takto Ivo Rittig pózoval ještě před pár měsíci.

Kabátek také odmítl jakékoliv kontakty s politickým podnikatelem Ivo Rittigem a jeho právníky, kteří se podle protikorupčního fondu podíleli na tunelování Nemocnice Na Homolce. „David Michal, kterému předávám tři témata, která se všechna týkají suspektní nespolupráce Šnajdra a Kabátka - Bulovka, digitalizace, IT - David volá Rittigovi, který rychle svolává konečně schůzku Rittig+Šnajdr+Kabátek, to bude mela,“ zní Dbalého zápisek ze 4. června 2009.

„Žádná schůzka tohoto formátu neproběhla,“ bránil se Kabátek.

Další výpadek paměti ho postihl, když přišel dotaz týkající se tendru na digitalizaci chorobopisů. Dbalý s dalšími obviněnými při něm nemocnici měli způsobit škodu 57 milionů korun. „Na průběh této zakázky si nepamatuji. O tomto tématu jsem se dozvěděl, jak jsem již uvedl, až expost, kdy to zveřejnila média,“ uvedl šéf VZP.

Kauza Homolka v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

Jeho tvrzení však opět kvůli Dbalého zápisníku trpí zásadními nedostatky. „Otevírání obálek výběrového řízení na digitalizaci, kde se všechno posralo: konkurenční firma ICZ podstřelila cenu téměř o polovinu - Kabátek Rittigovo zadání nesplnil, uvidíme, co s tím, nejspíš budu muset soutěž zrušit. SHIT!!!,“ poznamenal si 15. června 2009. Dotaz vyšetřovatele na zmíněnou poznámku však šéf VZP odehrál jediným slovem. „Nesmysl,“ reagoval.

Se samotným Dbalým si prý tykal, ale měl s ním stejný vztah jako s ostatními řediteli nemocnic. „Nevylučuji společenská setkání, jako například zajít na kafe a podobně, ale nebylo to nad rámec mých vztahů s ostatními řediteli přímo řízených organizací,“ popisoval manažer.

„Meet se Zdeňkem, nadáváme“

I v tomto případě však poznámky obviněného lékaře hovoří poněkud jinak, zmínkami o společných setkáních nejen u kávy se jen hemží. „Meet se Zdeňkem Kabátkem, který se vrací zcela down z Přerova, kde byl na podání vysvětlení kvůli Maráčkovi a Olomouci a odjel s dojmem, že je sám obviněn. Vypíjíme láhev vína, kouříme krabku cigaret a nadáváme,“ zní například jedna z nich.

Server Lidovky.cz již o možném angažmá šéfa VZP v jedné z největších korupčních kauz současnosti informoval loni v listopadu, Kabátek tehdy stejně jako u výslechu vše popřel a odmítl rezignovat. Informace poté musel vysvětlovat správní radě VZP, většina jejích členů nicméně ředitele největší zdravotní pojišťovny v Česku podržela.

Sám Dbalý o svých poznámkách mluví jako o předloze pro knihu o korupci ve zdravotnictví a kombinaci reality s fikcí. „Celý vznikl jakoby jako skutečný deník událostí, které jsem prožil jako ředitel Nemocnice Na Homolce, já jsem si tam zapisoval některé i rodinné věci, nákup známek,“ vypověděl u soudu. Státní zástupce je však přesvědčen, že v poznámkách přesně popsal mechanismus údajné korupce v Nemocnici Na Homolce a úplatky, které díky ní získal. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!