Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Mění se pravidla pro vakcíny. Jedna dávka už nestačí, uvedl Vojtěch. Komplikuje se i cestování

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Aktualizováno
Jedna dávka očkování proti covidu-19 už nebude stačit pro prokázání bezinfekčnosti, dostatečné budou až dva týdny po druhé dávce. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že změna začne platit od pátku 9. července.
  19:21aktualizováno  20:13

„Určitě se to projeví ve všech opatřeních týkajících se návštěv restaurací, koncertů, služeb a dalších míst. Všichni, kdo mají dvě dávky, budou po dvou týdnech považovaní za chráněné. Ostatní se budou muset nechat testovat,“ uvedl ministr.

V současné době je možné bezinfekčnost na místech, kde se to požaduje, prokázat dokladem o nákaze v posledních 180 dnech, negativním antigenním nebo PCR testem a certifikátem o očkování. Dosud stačilo uplynutí 22 dní po první dávce. Podle odborníků ale tato ochrana není dostatečná, například proti takzvané delta variantě je ochrana jen asi 33 procent.

I lidé očkovaní jednou dávkou tak musí znovu podstupovat test. Z veřejného zdravotního pojištění mají lidé hrazený jeden antigenní test týdně a měsíčně navíc dva PCR testy. Negativní výsledek antigenního testu prokazuje bezinfekčnost na 72 hodin, PCR test na sedm dní od odběru.

Na dokumentech o očkování už nově nebude dosavadní údaj, že platí devět měsíců. Zatím podle Vojtěcha nebylo rozhodnuto o přeočkování, platit tak bude neomezeně. Ministr také avizoval, že Česko nezačne uznávat zahraniční certifikáty o očkování od 7. července. Termín se podle Vojtěcha kvůli jiným úkolům, které má Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který systém spravuje, posune na 12. července. Poté bude možné vydávat lidem očkovaným v zahraničí český certifikát o očkování, který uznává i EU.

Do zemí s extrémní mírou rizika nebudou cesty zakázány, ale důrazně nedoporučeny

Od čtvrtka se na seznam zemí s extrémním rizikem nákazy ke 14 státům přidaly Rusko, Paraguay a Namibie, od 5. července přibude také Tunisko. Již několik měsíců na něm figurují Peru, Kolumbie, Botswana, Brazílie, Svazijsko, Jihoafrická republika, Lesotho, Malawi, Mosambik, Nepál, Tanzanie, Zambie, Zimbabwe a Indie.

Ve firmách a školách končí povinnost pravidelného testování, Vojtěch chce kontrolovat návraty z dovolené

Stávající opatření zatím platí do konce července. Dosavadní nařízení zakazovalo všem občanům České republiky a cizincům s bydlištěm na území Česka vstup do daných zemí. Zákaz neplatil jen pro občany zmíněných států nebo pro cesty, které nesnesou odkladu a byly předem oznámeny ministerstvu zahraničí.

Vstup do Česka ze států s extrémním rizikem je umožněn pouze občanům a rezidentům ČR, akreditovaným členům diplomatických misí, případně pokud je vstup osoby v zájmu státu. Při návratu je nutné absolvovat test před cestou, následně PCR test do 24 hodin a poté nejdříve 10., nejpozději 14. den po příjezdu. Povinná je samoizolace.

Test na covid bude nutný po návratu ze všech zemí, požadovat ho musí i v práci

Test na covid-19 bude nutný při návratu do České republiky ze všech zemí, rozhodla ve čtvrtek vláda. Zaměstnavatelé současně nesmějí vpustit na pracoviště po návratu ze zahraniční dovolené lidi bez negativního testu, uvedl Adam Vojtěch. Oproti původním plánům se povinnost testovat nebude týkat návratů po cestě po Česku, podle Vojtěcha to odmítla Legislativní rada vlády.

„Zavádíme systém, že když člověk přijede z jakékoliv země, musí být otestován,“ řekl Vojtěch. Dál platí, že režim bude odlišný v případě návratů podle míry rizika, kterou dané zemi úřady přiřadily. „Zaměstnance, kteří byli v zahraničí, považujeme za největší riziko. Uvažovali jsme o testování každého, kdo byl nepřítomný v práci, ze strany Legislativní rady vlády to bylo posouzeno, že to možné není,“ dodal. Plán má bránit nekontrolovanému šíření varianty covidu-19 delta.

Autoři: ,