Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda v restauracích omylem odhlasovala prodej nápojů. Je právně závazný, vyšel ve Sbírce zákonů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Praha Kabinet ve čtvrtek odpoledne na svých webových stránkách upravil znění svého ranního usnesení, které má umožnit restauracím prodávat pivo ve džbánku či nakupovat na vánočních trzích alkohol v lahvích. Server Novinky.cz upozornil, že původní formulace zakazovala prodej jakýchkoliv rozlévaných nápojů včetně nealkoholických ke konzumaci na místě.

Někteří právníci způsob opravy původní vyhlášky kritizují, podle ministerstva vnitra je ale opravená verze správná.

Kritizované usnesení do dneška zakazovalo „prodej alkoholických nápojů v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory“, tedy například prostřednictvím výdejového okénka. Lidé si nesměli odnášet pivo z restaurace ve džbánku nebo lahvi domů. Opozice upozorňovala, že podnikatelé přijdou o možnost na trzích prodávat například medovinu v lahvích, a také na zvyk kupovat v restauracích pivo s sebou do džbánku.

Kritici zároveň poukazovali na to, že restaurace z okénka nebude smět prodávat stejný nápoj, který bude bez omezení k dostání například v prodejně potravin hned vedle. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu uvedl, že cílem opatření bylo omezit konzumaci alkoholu na veřejnosti. Tato „politováníhodná záležitost“ bude napravena během 24 hodin, slíbil.

V původní verzi dnešního usnesení kabinet zakázal provozovnám stravovacích služeb prodávat „rozlévané nebo na místě připravované nápoje k okamžité konzumaci“. Restaurace by tak nesměly nabízet žádné takové nápoje, které by lidé konzumovali i vevnitř. Aktuálně je však na stejném odkazu na webu kabinetu dostupná odlišná verze usnesení, která doplnila další část věty u příslušného zákazu. Ten má platit v případě „prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory“. Jen přes okénka mohou podle aktuálních pravidel restaurace prodávat od 20:00 do 05:59.

Blatný dnes po jednání kabinetu řekl, že vláda opatření upravila, aby byl výklad jednoznačný a reflektoval původní záměr. „Není cílem, abychom si na trzích koupili svařené víno nebo pivo a chodili s nimi po trzích. Nicméně nebude problém si zakoupit dárkovou lahev a odnést si ji domů,“ uvedl. Podobně je upraven prodej přes okénka, dodal. „Mělo by být cílem, abychom se nesnažili opatření obcházet tak, že si alkohol koupíme přes okénko a budeme s ním chodit po městě, ale není problém si přes okénko koupit pivo do nějaké nádoby a odnést si jej domů,“ řekl.

Způsob, jakým ministerstvo vyhlášku upravilo, ale podle Novinek.cz čelí kritice některých právníků. Podle nich je norma závazná ve znění, v jakém původně vyšla ve Sbírce zákonů. Že ministerstvo vnitra vydalo ke sbírce opravu tiskové chyby považují kritici za nedostatečné. „Postup, kdy obsah usnesení vlády mění ministerstvo vnitra svým sdělením, nelze podle mého názoru považovat za správný,“ řekl Novinkám.cz Zbyšek Kordač z advokátní kanceláře Weinhold Legal.

Ministerstvo vnitra ale trvá na tom, že prodej veškerých nápojů v restauracích zakázán není. „Způsob, jakým došlo k opravě tiskové chyby ve Sbírce zákonů, je zcela v souladu se zákonem,“ uvedl dnes večer resort na twitteru. Platná je podle něj opravená verze.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!