130 let

Kaczynski zabojoval a má šanci

Česko

Druhý televizní duel prezidentských kandidátů vyšel lépe Jaroslawu Kaczynskému. Poláci volí už pozítří

VARŠAVA Pětačtyřicetiletý Bartosz Lazuka je typický úspěšný Varšavan. Slušně vydělává a právě se stěhuje z hezkého bytu do malého domku na předměstí. Je sice oficiálně katolík, ale jeho pohled na morálku i svět je převážně liberální. Až do středečního večera byl přesvědčen, že novým polským prezidentem bude maršálek Sejmu a kandidát vládní Občanské platformy Bronislaw Komorowski – byť k tomu vždy dodával, že by mnohem radši viděl jako hlavu státu premiéra Donalda Tuska. Od středečního večera s ním ale není řeč. „Bůh ví, jak ty volby dopadnou,“ říká a dodává, že teď už by na Komorowského vítězství nevsadil.

Bartosz se totiž stejně jako miliony dalších Poláků díval ve středu večer na druhý, závěrečný předvolební duel mezi Komorowským a šéfem opozičního Práva a Spravedlnosti Jaroslawem Kaczynským. „Ze začátku to byla nuda jako v neděli, ale pak se Kaczynski rozjel a byl jak za starých časů,“ popisuje rozdíl mezi první a druhou televizní debatou. „Musím uznat, že Kaczynski byl tak dobrý, že z toho jde strach,“ dodává Lazuka, věrný volič Občanské platformy.

Zatímco příznivci Komorowského jsou vyděšení – například liberální Gazeta Wyborcza vyšla s neutrálním titulkem „Poslední souboj“ –, tábor opozičního Práva a Spravedlnosti oslavuje návrat „starého dobrého Jarka“. „Je to velký úspěch Kaczynského. Byl konkrétnější, daleko preciznější a dynamický,“ hodnotí středeční noční debatu komentátor Rzeczpospolity Bronislaw Wildstein.

Lov v řadách levice I neutrální komentátoři ale uvádějí, že Kaczynski byl tentokrát minimálně na dojem lepší. „Byl to večer Kaczynského – byl skvěle připravený, díval se do kamery, promlouval k voličům,“ uvádí Dorota Losiewiczová z polského deníku Fakt.

A ukazuje to na malém detailu debaty, který se týkal „prorodinné politiky“ – i katolické Polsko má problém s malým přírůstkem obyvatelstva a stárnutím populace. „To nejlepší, co je možné udělat pro rodiny s dětmi, je nechat je na pokoji,“ tvrdil Komorowski, který má přitom sám pět dětí. Losiewiczové se daleko více líbil Kaczynski, který – byť bezdětný svobodný mládenec – prohlásil: „Mít děti se musí stát módním trendem,“ A dodal, že by stát měl rodiny s dětmi podporovat.

Tento příklad také ukazuje, o co hlavně v debatě šlo. Po prvním kole je ve hře čtrnáct procent hlasů voličů levicového kandidáta Grzegorze Napieralského, který přitom v minulých dnech nedoporučil volit ani jednoho z finalistů souboje o prezidentský úřad.

A právě u řady levicových voličů zřejmě Kaczynski ve středečním duelu zabodoval. Stalo se tak například ve chvíli, když před kamerami ukázal seznam hlasování Komorowského v parlamentu – kde maršálek Sejmu logicky podporoval všechny liberální kroky vládní Občanské platformy.

V návaznosti na předchozí debatu, kde Komorowski tvrdil, že už neexistuje „Polsko A“ a „Polsko B“, Kaczynski předvedl zprávu současné vlády, která naopak uvádí, že rozdíly mezi nejbohatšími a nejchudšími částmi Polska se zvětšují. Kaczynski, jehož konzervatismus se v ekonomických otázkách blíží názorům levice, k tomu podotkl: „Stát si v mnoha odvětvích musí zachovat svoji vládu.“

K voličům na venkově, hlavní baště Kaczynského, mířil i jiný vzkaz: „Dotace pro zemědělce byly a jsou úspěchem a pan maršálek se mýlí, pokud si myslí, že se na to díváme jinak.“ V boji o penzisty, také výraznou skupinu potenciálních voličů Kaczynského, se zase šéf opozice chválil, že za jeho vlád dostávali penzisté přidáváno více než za současného kabinetu.

Komorowski byl podle expertů lepší v částech týkajících se úlohy prezidenta a zahraniční politiky. Nejvíce podle nich získal tím, že na útoky Kaczynského reagoval nabídkou spolupráce při vytváření programu rozvoje Polska.

Výrazný posun nicméně ukázal i průzkum agentury Gfk uskutečněný hned po televizní debatě, kde příznivci Komorowského převážili nad sympatizanty Kaczynského pouze v poměru 41 ku 37 – tedy výrazně menším než po prvním televizním duelu.

Za všechny komentáře ještě mínění polského politologa Janusze Majcherka: „Výsledek je nejednoznačný. Půjde o to, zda si Poláci raději vyberou,bojujícího‘ Kaczynského, nebo,smířlivého‘ Komorowského.“

O autorovi| Luboš Palata, zvláštní zpravodaj LN v Polsku

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás