Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kaddáfího přemlouvali afričtí vůdci

ÚTOK NA LIBYI den 23. Do Tripolisu dorazila mise Africké unie. Prezidenti pěti afrických zemí se měli setkat jak s libyjským vůdcem, tak s rebely v Benghází.

TRIPOLIS/PRAHA Když se před pár měsíci rozhořel spor mezi bývalým a nově zvoleným prezidentem v Pobřeží slonoviny, konflikt se ihned přímo na místo vydali řešit vysocí představitelé Keni, Beninu, Sierry Leone a Kapverd. Tehdy úspěšní nebyli a boje v zemi se nyní ještě více vyhrotily.

Podobnou misi, která má za cíl tentokrát zastavit násilí v Libyi, zahájili představitelé zemí Africké unie včera v Tripolisu. Členy speciální zprostředkovatelské skupiny pro Libyi jsou přímo prezidenti Jihoafrické republiky, Mauritánie, Konga, Mali a Ugandy. Měli v plánu se sejít nejprve s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím, poté ale i v Benghází se zástupci rebelů z Přechodné národní rady. Na setkání „budeme diskutovat způsoby vyřešení krize v Libyi, naším hlavním cílem je zastavení vojenských operací a nalezení adekvátního řešení problémů mezi našimi libyjskými bratry,“ citovala americká CNN mauritánského prezidenta Muhammada uld Abdal Azíze. „Doufáme, že jednání povedou ke konstruktivnímu dialogu a dohodě, která uspokojí touhy libyjského lidu,“ dodal Azíz. Kaddáfí byl vždy velkým stoupencem Africké unie (AU) a posílal této organizaci nemalé částky peněz. Libye pak například získala i křeslo v patnáctičlenné Mírové a bezpečnostní radě AU.

Jihoafrická republika (JAR) v Radě bezpečnosti OSN odsouhlasila rezoluci 1973, která jednoznačně opravňuje použití síly k ochraně libyjského civilního obyvatelstva. Prezident JAR Jacob Zuma ale později vojenské údery západních spojenců kritizoval. I proto si zástupci libyjské opozice nemyslí, že by afričtí vůdci mohli přijít s nějakým přijatelným řešením pro ně, ale že spíše budou na straně Kaddáfího. A rebelové již předem odmítli jakýkoliv návrh na příměří, který by předpokládal, že Kaddáfí nebo jeho synové zůstanou u moci.

Střelba a stoupající dým Během celého včerejšího dne pokračovaly boje u východolibyjského města Adžedabíja. Podle svědka, kterého citovala agentura Reuters, zde byla slyšet neustálá střelba a vidět stoupající černý dým. Kaddáfího vojáci prý postupovali k centru, které představuje bránu k východní části města, jež drželi v rukou povstalci. Adžedabíja se nachází jen 150 kilometrů od bašty opozice – Benghází.

I Severoatlantická aliance nezastavila své údery a včera zničila 25 tanků patřících libyjské armádě. Jak uvedlo NATO ve svém prohlášení, 11 strojů zasáhli přímo ve chvíli, kdy mířili do Adžedabíji. Zbývajících 14 pak na předměstí Misuráty, taktéž města patřícího opozici, ale neustále obléhaného Kaddáfího vojáky. „Situace v Adžedabíje a Misurátě je zoufalá, Libyjci tam jsou pod brutální palbou Kaddáfího režimu,“ uvedl generál Charles Bouchard, velitel operací NATO.

Autor: