Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kaddáfího vojáci se blíží k Benghází

Česko

Armáda včera ostřelovala Adžedábíju, která leží jen 160 kilometrů od bašty opozice Benghází. Svět se mezitím stále nemůže shodnout na vytvoření bezletové zóny.

TRIPOLIS Armáda libyjského vůdce Muammara Kaddáfího včera dobyla další město pod kontrolou povstalců. Ve světě se intenzivně jedná o zřízení bezletové zóny, po níž povstalci volají. Žádné rozhodnutí ale zatím nepadlo. Turecko přišlo s návrhem, aby Kaddáfí krizi ukončil jmenováním prezidenta přijatelného pro většinu Libyjců. Kaddáfí ale na tuto výzvu nijak nereagoval.

O Libyi jednali v Paříži na zasedání ministrů zahraničí skupiny G8. Stále platí, že bezletovou zónu prosazuje hlavně Francie a spolu s ní Británie. Její ministr zahraničí William Hague dokonce naznačil, že by Londýn nebyl proti vyzbrojení povstalců a že by o tom měl svět začít navzdory zbrojnímu embargu proti Libyi jednat. Britský premiér David Cameron dodal, že už mnoho času nezbývá na to, aby svět začal jednat. Francie vyjádřila naději, že poté, co bezletovou zónu začala prosazovat i Liga arabských států, už jejímu vyhlášení nebude v Radě bezpečnosti OSN nic stát v cestě.

Turecký premiér Tayyip Erdogan vyjádřil jednoznačný odpor vůči vojenské intervenci NATO s poukazem na neúčinnost podobných kroků jinde v minulosti. Domnívá se, že by krveprolití měl ukončit sám Kaddáfí, a to jmenováním prezidenta, který bude přijatelný pro většinu Libyjců.

Diplomatické přešlapování Rusko, které může v Radě bezpečnosti OSN vetovat rezoluci o bezletové zóně, včera naznačilo, že by o ní mohlo uvažovat. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov si vyžádal další informace o tomto opatření. Kreml kromě toho začal uplatňovat rezoluci RB OSN o sankcích proti Libyi. Lidem z Kaddáfího okolí zakázal cesty do Ruska.

Proti bezletové zóně jsou stále USA. Pentagon popřel zprávu televize Al-Džazíra, podle níž USA se zónou souhlasí. Analytici se domnívají, že diplomatické přešlapování je v tomto případě vedeno vědomím neoprávněnosti války v Iráku a snahou nechybovat podruhé. Kaddáfí, který postupně dobývá ztracená města na východě, je prý schopen udržet si kontrolu nad libyjskou ropou, a Libye by se tak ocitla rozpolcená a na prahu dlouhodobého vnitřního konfliktu. Kaddáfího armáda včera vyhlásila amnestii pro dezertéry, kteří odevzdají zbraně a uznají svou chybu. Vojáci mezitím včera večer dobyli západolibyjské město Zuárá, ležící 120 kilometrů západně od Tripolisu, a posílili tak kontrolu nad západní částí země. Letectvo bombardovalo muniční sklad ve městě Adžedábíja, jež je poslední vážnější překážkou před baštou opozice Bengházím, které je vzdáleno jen 160 kilometrů.

Obnovily se také boje o terminál Briga, který sice Kaddáfího vojáci v neděli dobyli, ale povstalci se tam v noci vrátili.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...