Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Bývalý šéf Čepra Kadlec si odpyká sedm let vězení. Nezdanil miliony, které mu přišly na účet ve Švýcarsku

Česko

  10:46aktualizováno  11:58
Praha - Bývalý ředitel Čepra Tomáš Kadlec si ve vězení odpyká sedm let. Souhrnný trest za daňový únik a za dřívější porušení povinností při správě majetku státního distributora paliv mu v pondělí potvrdil pražský vrchní soud. Kadlec v odvolání neúspěšně argumentoval mimo jiné tím, že soudy otočily důkazní břemeno a chtěly po něm, aby prokazoval svou nevinu.

Tomáš Kadlec foto:  David Neff, MAFRA

Součástí pravomocného verdiktu je i půlmilionový peněžitý trest, který Kadlecovi v případě nezaplacení prodlouží pobyt za mřížemi o dalšího půl roku.

„Skutková zjištění nalézacího soudu jsou správná, jednoznačná a nevznikají zde žádné pochybnosti. Můžeme tady hovořit o naprosté jistotě,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Stanislav Králík.

Exšéf Čepra Kadlec dostal sedmiletý trest za daňový únik

Kadlec nepřiznal a nezdanil zhruba 35 milionů korun, jež mu přišly na soukromý švýcarský účet v době, kdy šéfoval Čepru. České republice tak způsobil škodu 11,4 milionu korun.

O otevření zahraničního bankovního konta si Kadlec zažádal dva měsíce po nástupu do funkce. Na účet mu pak v letech 2003 a 2004 přicházely vysoké částky v dolarech a eurech od společností General Parcel Europe a lichtenštejnské Shira Anstalt. Bližší informace o původu zaslaných částek se policii nepodařilo získat, protože firmy byly následně zrušeny. Peníze původně pokládala za úplatek.

Kadlec, který v minulosti vedl i Národní bezpečnostní úřad a v Bezpečnostní informační službě řídl odbor závažné ekonomické kriminality, vinu odmítá. Tvrdí, že peníze byly půjčkou na jeho podnikatelský záměr a že je později vrátil, takže je nemusel danit. „O půjčku v žádném případě nešlo a už vůbec ne o půjčku uzavřenou za okolností, které se obžalovaný inženýr Kadlec snažil v rámci své obhajoby předstírat,“ reagoval soudce.

Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad bývalými manažery Čepra

Kadlec si už odpykává trest za nevýhodné obchody zrealizované v Čepru, za něž má podniku nahradit společně s bývalým obchodním ředitelem Alexandrem Houškou škodu 260 milionů korun s úroky. K pondělnímu odvolacímu zasedání se nenechal eskortovat a požádal soud o jednání ve své nepřítomnosti.

Zastupoval ho advokát, podle nějž má loňský rozsudek pražského městského soudu dvě zásadní vady: jednak otočení důkazního břemena v neprospěch obžalovaného, jednak to, že věc měla skončit vyměřením penále ve správním řízení a k trestnímu řízení vůbec nemělo dojít. Právník proto vrchnímu soudu navrhoval, aby Kadlece zprostil viny s tím, že skutek není trestným činem, případně aby mužovo stíhání zastavil.

Soudce argumenty obhajoby odmítl. Upozornil na to, že žádné daňové řízení zahájeno nebylo, takže ani nebylo nepovoleně rozhodováno dvakrát v téže věci. Ohledně důkazního břemena podotkl, že Kadlec se k obvinění původně vůbec nevyjadřoval a svou verzi o půjčce začal dokládat fotokopiemi listin až poté, co mu pražský městský soud nepravomocně uložil 5,5 roku vězení a pětimilionový trest.

„Obžalovaný do té doby v rámci obhajoby ani nenaznačil, že by se mělo jednat o finanční prostředky získané z půjčky. Orgány činné v trestním řízení tak nemohly tušit, že měly tímto směrem provádět nějaké dokazování. Nejednalo se o situaci, že by byl obžalovaný nucen, aby dokazoval svoji nevinu,“ zdůraznil Králík.

Městský soud pak musel věc loni projednat znovu, přičemž dal za pravdu státnímu zástupci, že listiny, které Kadlec předložil, jsou padělky. V případu měl postavení svědka bývalý obchodní šéf Čepra Martin Pechan, který společnosti Shira Anstalt v minulosti prodal firmu Tukový průmysl. Odmítl ale vypovídat z obavy, že by si přivodil další stíhání. Pechan je ve vězení za to, že vůči Čepru vytvořil společně s podnikatelem Radovanem Krejčířem fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava za více než 2,6 miliardy korun.

Kauza nevýhodných obchodů Čepra, při nichž podnik pod Kadlecovým vedením levně prodával pohonné hmoty firmě Czech Energospace a obratem je draze kupoval zpátky, souvisí podle státního zastupitelství s tím, proč si Kadlec založil švýcarský účet. Propojení se však nepodařilo zmapovat.

Vybrané údaje o kauzách někdejšího ředitele společnosti Čepro Tomáše Kadlece

  • Někdejší ředitel Čepra z let 2003 až 2005 přišel do čela petrochemické firmy poté, co pod tlakem rezignoval na funkci ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Podle tisku patřil k oblíbencům tehdejšího ministra vnitra a pozdějšího premiéra Stanislava Grosse (ČSSD), který stál i za jeho jmenováním šéfem státní firmy Čepro. Za Kadlecova působení Čepro uzavřelo několik podezřelých smluv, kvůli kterým firma později čelila soudním sporům, v nichž šlo o miliardy korun. V srpnu 2005 dozorčí rada Kadlece odvolala z funkce. Podle tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) tak učinila kvůli špatným hospodářským výsledkům firmy.
  • Kadlec je kvůli svému působení v čele Čepra souzen ve dvou kauzách. Loni v dubnu byl odsouzen na čtyři roky pravomocně za čtyřnásobné porušení povinnosti při správě majetku Čepra, které spočívalo v nevýhodných obchodech. Čepro za Kadlecova vedení levně prodávalo pohonné hmoty firmě Czech Energospace a draze je kupovalo zpátky, přičemž se vzdávalo marží a zisků. Czech Energospace přitom v té době neměla žádnou historii ani majetek. Podle státního zástupce existuje souvislost mezi touto kauzou a tím, proč si Kadlec založil švýcarský účet. Propojení se však nepodařilo zmapovat. Kadlec musí podle dubnového verdiktu uhradit Čepru škodu 260 milionů korun s úroky.
  • Loni v květnu byl nepravomocně odsouzen na sedm let. Soud ho uznal vinným i z krácení daní, a navýšil mu proto původní trest uložený za porušení povinností při správě majetku Čepra. Uložil mu také peněžitý trest půl milionu korun. Pražský městský soud se ztotožnil s tvrzením obžaloby, že Kadlec nepřiznal a nezdanil zhruba 35 milionů korun, které v době Kadlecova šéfování Čepru přišly na jeho soukromý švýcarský účet. Výši škody způsobené České republice vyčíslil státní zástupce Pavel Prygl na 11,4 milionu korun. O otevření účtu ve švýcarské RBS Coutts Bank si zažádal dva měsíce po nástupu do funkce. Na účet mu pak v letech 2003 a 2004 přicházely vysoké částky v dolarech a eurech od společností General Parcel Europe a lichtenštejnské Shira Anstalt. Bližší informace o původu zaslaných částek se policii nepodařilo získat, protože firmy byly následně zrušeny. V pondělí pražský vrchní soud sedmiletý trest potvrdil.
  • Kadlec trvá na tom, že peníze danit nemusel. Byly prý půjčkou, kterou později vrátil. Půjčku - respektive úvěr zajištěný směnkou na 1,5 milionu amerických dolarů - mu podle něj zprostředkovala žena jménem Claudia Becková, která figurovala v Shira Anstalt. Ta však jeho verzi nemohla soudu potvrdit ani vyvrátit, protože už zemřela.
  • V minulosti čelil Kadlec například i podezření, že jej korumpoval kontroverzní podnikatel Radovan Krejčíř. Šlo o dva miliony korun, které na Kadlecův sporožirový účet složil Krejčířův blízký spolupracovník. Podle Kadlece to byla půjčka od Houšky. Policie v lednu 2008 Kadlecovo stíhání zastavila.
  • Do čela nově zřízeného NBÚ Kadlece v srpnu 1998 jmenovala vláda Miloše Zemana. Za Kadlecova vedení vypuklo několik skandálů, které se týkaly podmínek, za jakých úřad prověrky uděloval. Velkou aférou byl také spor mezi úřadem a civilní kontrarozvědkou (BIS), který v květnu 2003 vyústil v rezignaci jejich šéfů, Kadlece a Jiřího Růžka.
  • Kadlecův případ není jedinou trestní kauzou spojenou s podnikem Čepro, známý je hlavně případ údajného podvodu zorganizovaného Radovanem Krejčířem. Ten spolu s někdejším obchodním ředitelem Čepra Martinem Pechanem podle obžaloby vytvořil fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava vůči Čepru za více než 2,6 miliardy korun. Peníze na státním podniku v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se však vedení firmy nedozvědělo, protože podplacený zaměstnanec zatajoval soudní obsílky.
  • Soudy pak domnělý nárok obou firem vůči Čepru pravomocně uznaly a exekuce ve státním podniku nenastala jen díky zásahu policie. V listopadu 2015 Městský soud v Praze uložil Krejčířovi za snahu o vytunelování státního podniku Čepro (a také přípravu vraždy celníka) 15 let vězení. Trest v sobě zahrnuje i předchozí Krejčířova odsouzení v České republice. Krejčíř, který uprchl do Jihoafrické republiky, kde si odpykává dlouholeté tresty za závažné trestné činy.
Autor: