Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Kafemlejnek“ se mění jen pomalu

Česko

PRAHA Osud české vědy a miliard na ní určených má v rukou vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Její složení a i samotné rozhodování proto budí velké emoce.

Hrozí zavraždění české vědy a kolaps Akademie, zaznívalo loni v létě v reakci na zavedení nové metodiky hodnocení výzkumných institucí. Kritizovaný systém si kvůli tomu, že jen mechanicky přepočítává výsledky na peníze, vysloužil přezdívku kafemlejnek. Nezohledňuje třeba různou finanční náročnost jednotlivých oborů a započítává i „měkké“ vědecké výsledky typu vylepšení softwaru nebo užitný vzor (jakýsi předstupeň patentu), které člověk mnohdy zvládne vytvořit za odpoledne. Tím se ubírají peníze kvalitnímu základnímu výzkumu. Použití kafemlejnku výrazně ukrojilo z rozpočtu Akademie věd. Vědci začali protestovat. Radě vytýkali nekompetenci, upřednostňování výzkumu v podnicích a neochotu diskutovat.

Obtížně hledaný kompromis Tehdejší premiér Jan Fischer nakonec slíbil, že radu obmění. Odhodlal se k tomu až letos v květnu. Do nové rady se dostali i kritici té předchozí, například Tomáš Opatrný, proděkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Ten nyní přiznává, že kafemlejnek se zatím výrazně změnit nepodařilo. „Vytvořili jsme komisi, která se bude celým systémem financování vědy koncepčně zabývat,“ říká Opatrný.

V radě je obtížné cokoli zásadnějšího dohodnout, protože zástupci jednotlivých institucí – tedy Akademie, vysokých škol a průmyslu – hájí především své zájmy. Kompromis se většinou nepodaří najít.

I drobné úspěchy však mají podle Opatrného smysl. „Prosadil jsem, aby zápisy z jednání zveřejňovali na webu,“ podotýká. Drobnosti naznačují, že jde rada správných směrem. Na zásadnější proměnu zřejmě nemá ve stávajícím složení sílu.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!