9. října 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kajínek jako hrdina. Dokument Věrní nahlíží do mysli zarytých fanoušků vraha

Knihu bývalého vězně si v Praze přišlo nechat podepsat dvě stě lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihu bývalého vězně si v Praze přišlo nechat podepsat dvě stě lidí. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Bezmezně obdivují dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, který strávil 23 let ve vězení. Někteří z nich sami strávili část života za mřížemi, v postavě omilostněného vězně ale vidí hrdinu třeba i senioři, mladé matky či studenti. Proč adorují vraha a ne jiné kriminálníky, nedokážou říci. Dokument Věrní novinářky ze serveru Lidovky.cz Šárky Kabátové a filmaře Ondřeje Boja nahlíží do mysli nejvěrnějších fanoušků nájemného vraha.

První velké setkání těch, kteří vidí v Kajínkovi víc než jen bývalého vězně, proběhlo 20. září za poměrné dusné atmosféry na půdě knihkupectví Knihy Dobrovský v Praze. Kritika odpůrců byla silná, někteří mluvili dokonce o bojkotu knižního řetězce. 

Na místo přesto dorazily přibližně dvě stovky fanoušků Kajínka. Každý třímal v ruce knihu, někteří si nechali podepsat i památníky pro své děti. Událost z různých pohledů zachycuje nový dokument Věrní.

Z výpovědí věrných fanoušků je zřejmé, že získat autogram bylo pro každého z nich velkou událostí. Mnozí odešli v den, kdy se akce konala, dříve z práce, jen proto, aby se setkali s odsouzeným dvojnásobným vrahem tváří v tvář. 

„Lidem pochopitelně vadí, když někdo krade nebo vraždí. Pachatele trestných činů dokážou rychle odsoudit. Pokud jde ale o kauzu Jiřího Kajínka, zdá se, že je tato premisa pod tíhou senzacechtivosti u některých silně upozaděna. Zjevně stačí jen dojmy z usměvavého muže, který před lety utekl z vězení a dnes jezdí drahým autem,“ vysvětluje novinářka Kabátová jeden z myšlenkových pochodů příznivců a obhájců teorie, že Kajínek coby hrdina nikoho nezabil. 

Novinářka Šárka Kabátová

Novinářka Šárka Kabátová

Kameraman Ondřej Bojo

Kameraman Ondřej Bojo

„Věrní fanoušci, které jsme v dokumentu zachytili, byli schopni sami sebe v podstatě naplno přesvědčit o tom, že našli důkaz o Kajínkově nevině v jeho očích,“ doplnila.

Bezmezný obdiv k postavě vraha má podle autorů psychologický základ. „Na jednom místě se sešla mozaika různých lidí s odlišnou motivací. Každý z nich odešel od televizní obrazovky, kde určitou část svého života sledoval případ Jiřího Kajínka, až do fronty v knihkupectví, kde podepisoval svou knihu. V zástupu lidí jsme ve skutečnosti čekali spíše internetové trolly než jím fascinované příznivce,“ dodává Bojo.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz