Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kajínek nebyl tajným agentem Veřejné bezpečnosti, uvedl bezpečnostní archiv

Česko

  14:57
PRAHA - Omilostněný vrah Jiří Kajínek v minulosti nepůsobil jako tajný spolupracovník Veřejné bezpečnosti. Informaci, které přinesly v uplynulých dnech některé servery, ve svém vyjádření vyvrátil Archiv bezpečnostních složek ČR (ABS). Podle něj se jedná o informace, které nejsou založeny na pravdě.

Jiří Kajínek. foto: MAFRA

Webové servery se ve svých článcích odvolávají na vyjádření historika Petra Blažka, které však podle ABS ČR nemá „sebemenší oporu ani v dochovaných archiváliích, ani v registračních pomůckách, uložených v Archivu bezpečnostních složek“.

Veřejná bezpečnost

Veřejná bezpečnost VB. byla složka Sboru národní bezpečnosti SNB, která vykonávala činnosti, které v demokratických státech obvykle vykonává policie. Dohlížela na pořádek, řešila dopravní nehody, krádeže a další kriminalitu.

Veřejná bezpečnost (ilustrační foto).

Veřejná bezpečnost (ilustrační foto).

Nedorozumění podle něj plyne ze špatného vyložení pojmu „agenturní svazek“. Ten sice znamená svazek spolupracovníka, nicméně u Veřejné bezpečnosti tomu bylo jinak. „Agenturní spisy byly vedeny k osobám důvodně podezřelým ze závažné, sériově páchané, organizované trestné činnosti, kterou bylo nutné odhalit pomocí spolupracovníků kriminální služby,“ stojí ve vyjádření archivu. Agenturním spisem tedy v tomto případě Veřejná bezpečnost rozumí osoby, ke kterým byly podávány zprávy, nikoliv naopak, jak by se mohlo zdát.

Zatímco u komunistické StB tak byly agenturní svazky vedeny právě na spolupracovníky tajné policie, u Veřejné bezpečnosti, tedy složky, která řešila klasickou policejní práci jako vraždy, vloupání atd., to bylo vlastně obráceně. Agenturní svazek byla veden na možné zločince.

Prezident jmenuje Jiřího Kajínka ministrem spravedlnosti.
Kam povedou jeho kroky po opuštění věznice Jiří Kajínek prozradit nechtěl.

„Dle směrnic tedy pan Jiří Kajínek nebyl subjektem podávajícím Veřejné bezpečnosti zprávy, ale objektem, k němuž byly zprávy příslušným útvarem Veřejné bezpečnosti shromažďovány,“ uvádí dále prohlášení. „Tomu ostatně odpovídá i fakt, že agenturní spis kriminální služby byl zaveden v lednu 1985, přičemž v témže roce byl zaveden rovněž vyšetřovací spis Veřejné bezpečnosti.“ Archiv dále upozorňuje, že se toto vyjádření týká pouze informací týkajících se spolupráce Kajínka s Veřejnou bezpečností, nikoliv jiných bezpečnostních složek.

Jiří Kajínek byl odsouzen 23. června 1998. Doživotí dostal za vraždu dvou lidí. Podle pravomocného rozhodnutí zastřelil 30. května 1993 poblíž věznice Bory v Plzni podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliana Pokoše. Druhý osobní strážce, Vojtěch Pokoš, střelbu přežil a Kajínka označil za střelce. Šestapadesátiletý Kajínek strávil ve vězení 23 let. Prezident Miloš Zeman mu udělil milost, neboť „není zcela přesvědčen o jeho vině“.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat