28. července 2014 20:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kajínek slyšel další ne. Ministerstvo zamítlo jeho žádost o milost

Jiří Kajínek u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Kajínek u soudu | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo spravedlnosti zamítlo žádost Jiřího Kajínka o milost. Ministryně Helena Válková (ANO) však řekla, že Kajínkův trest je možná příliš přísný. Uvedla to Česká televize.

Rozhodnutí o zamítnutí žádosti o milost odeslalo ministerstvo podle České televize v pondělí. Kajínkův advokát Tomáš Zejda televizi řekl, že s klientem takový výsledek předvídali, a to s ohledem na prezidentovo stanovisko, že milosti udělovat nebude. "Vymysleli jsme jakýsi postup, který se pokusíme uplatnit," uvedl právník bez upřesnění.

  • Na doživotí odsouzený Kajínek si odpykává trest za dvojnásobnou vraždu a pokus o další z roku 1993.
  • Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti.
  • Už dvakrát neuspěl u Ústavního soudu s žádostí o obnovu procesu.

Žádosti o milost adresované prezidentovi nyní vyřizuje ministerstvo spravedlnosti. Miloš Zeman se už před svým zvolením zavázal k tomu, že nebude vyhlašovat amnestie a nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Pravomoc v udílení milostí převedl právě na ministerstvo spravedlnosti.

Jiří Kajínek u soudu.

Jiří Kajínek

"Pan Kajínek není v bezprostředním ohrožení života, takže v tomto směru nesplňuje požadavky (na udělení milosti), které pan prezident sdělil," řekla v České televizi Válková.

Ministryně otázku Kajínkovi viny už otevírat nechce, naznačila ale pochybnosti o přiměřenosti uděleného trestu. "Pokud jde o trest, tak tam si dovolím takový otazníček. Není skutečně příliš přísný?" řekla. Prezident se loni přimluvil za obnovu Kajínkova procesu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!