17. února 2012 9:25, aktualizováno  12:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko pod sněhem. Hory hlásí nebezpečí lavin

Na snímku je zachycena situace u osady Kasárna u obce Markvartice na Jihlavsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku je zachycena situace u osady Kasárna u obce Markvartice na Jihlavsku. | foto: ČTK

Přes noc napadl v Česku další sníh. Právě ten komplikuje dopravu na silnících. Desítky kamionů uvízly na dálnících. Na Svitavsku, Jablonci nad Nisou a ve Vsetíně je dokonce vyhlášen kalamitní stav. Kvůli změně teplot hrozí, že se na celém území České republiky bude až do pondělí tvořit na komunikacích náledí. Ze střech může padat sníh a rampouchy.

V horských oblastech se množí várování před lavinou. V Krkonoších horská služba vyhlásila 4. stupeň lavinového nebezpečí (z pěti možných). V nejvyšších moravskoslezských horách Jeseníkách se zvýšila po hustém sněžení hrozba na třetí lavinový stupeň.

Jablonecko

Sníh v noci zavál železniční trať z Tanvaldu do Kořenova na Jablonecku, zavřený pro kamiony je nadále hraniční přechod do Polska v Harrachově. Další čtyřicítka silnic nižších tříd je zavřená úplně. Kvůli sněhové kalamitě nejsou v provozu celkem čtyři železniční tratě, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra a webu Českých drah.

V Jablonci nad Nisou nasněžilo v noci 24 centrimetrů nového sněhu. V 8:00 byl ve městě vyhlášen stav kalamity. Přednostně se odklízí sníh z autobusových zastávek a komunikací vedoucích ke zdravotnickým a školským zařízením.

Kraj Vysočina

Hejtman Vysočiny v poledne odvolal kalamitu na celém území Kraje Vysočina. Podle informací složek záchranného systému a silničářů budou všechny silnice v kraji zařazené do páteřní silniční sítě k 15:00 sjízdné. Ve 12:00 byl pro nákladní vozy otevřen exit 104 dálnice D1. Oznámila to mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Na Vysočině od rána sněží. Kvůli hustému sněžení a silnému větru byly v posledních 24 hodinách uzavřeny nebo jsou nesjízdné čtyři desítky silnic, v celém kraji stojí stovky kamionů. S jejich vyprošťováním pomáhala těžká technika, kterou poskytl Záchranný útvar z Hlučína, sdělila krajská mluvčí Jitka Svatošová. Od 07:30 platil na Žďársku kalamitní stav, který byl v poledne rozšířen na celý kraj.

Vážná dopravní situace trvala na Vysočině po celý den zejména na silnici I/38 mezi Jihlavou a Znojmem, která byla v obou směrech zcela neprůjezdná.

Silnici blokovaly kamiony, mezi nimiž uvízly i sypače. Policie kvůli tomu asi v 11:30 uzavřela pro kamiony sjezdy z dálnice D1 na 112. kilometru v Pávově a 119. kilometru ve Velkém Beranově.

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek potvrdil ještě kalamitní stav pro celé území regionu. Tři vedlejší silnice na Jihlavsku jsou sjízdné jen s velkými obtížemi. Ostatní silnice jsou s velkou opatrností sjízdné. Před 10:00 silničáři uzavřeli pro nákladní dopravu sjezd z dálnice D1 na 104. kilometru u Větrného Jeníkova. Na železniční trati Žďár nad Sázavou - Tišnov stojí úsek Nové Město na Moravě - Bystřice nad Pernštejnem.

Střelná na Vsetínsku

Obec Střelná na Vsetínsku vyhlásila v 08:30 kalamitní stav. Důvodem je mimořádné zhoršení zhoršení sjízdnosti a schůdnosti místních komunikací způsobené nadměrným přívalem sněhu. S obrovskou masou sněhu se potýkají obce zejména ve vyšších polohách Valašska. Informovala o tom mluvčí vsetínské radnice Jana Čadová.

Příval sněhu sužuje Zlínský kraj od středy. Také od rána silně sněží, což způsobuje problémy v dopravě. Silničáři mají v terénu všechnu techniku. Všechny silnice jsou sice průjezdné, ale situace se mění prakticky každou minutu. Potíže jsou zejména ve stoupáních, v kopcích totiž zůstávají uvázlé kamiony.

Obec Střelná leží na moravsko-slovenských hranicích.

Obec Střelná leží na moravsko-slovenských hranicích.

ČTK, Lidovky.cz