25. září 2015 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalendář policie vypadá jako akční film. Při zkoušce zásahu se rozplakala modelka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Nový charitativní kalendář policie ukazuje Národní protidrogovou centrálu v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový charitativní kalendář policie ukazuje Národní protidrogovou centrálu v... | foto: Stanislav Petera a Jiří Kubík z lightgarden.czReprofoto

PRAHA Sporťáky, v kůži oblečená žena a specialisté z protidrogového. Letošní policejní charitativní kalendář hýří výjevy jako z akčního filmu. Fotky vznikly při skutečném výcviku policie. Jednotka se však nedržela ani kvůli objektivům zkrátka. Razance zasahujících dokonce během focení rozplakala modelku.

Jako modely pro kalendář posloužili skuteční policisté z Národní protidrogové centrály. „Byli jsme panem fotografem osloveni s tím, že by rád vytvořil kalendář s uměleckými fotografiemi, který by měl co nejautentičtěji vypovídat o naší práci,“ popsala mluvčí protidrogového Barbora Kudláčková.

Kalendář vznikl minulý rok na podzim během skutečného výcviku na letišti v Líních u Plzně. Fotograf Stanislav Petera se musel ale vypořádat s řadou omezení. Nesměl například vyfotit nic, co by identifikovalo členy speciální jednotky. „Zákrok na fotkách vypadá tak, jak reálně probíhá. Jelikož jsem o práci zásahové jednotky mnoho nevěděl, nechal jsem si ho několikrát předvést v akci,“ řekl Petera.

Nový charitativní kalendář policie ukazuje Národní protidrogovou centrálu v...
Nový charitativní kalendář policie ukazuje Národní protidrogovou centrálu v...

O tom, že akce byla místy skutečně zběsilá, vypovídá i reakce modelky během focení. „Při zatýkání se nám rozplakala. Zákrok vypadá totiž z pohledu pachatele opravdu děsivě,“ přiznal Petera.

U některých fotek dal autor trochu větší prostor své fantazii. K předávání podezřelého balíčku a zatýkání tak dochází například v hangáru vedle dvou vyleštěných sporťáků. Cílem nebylo vytvořit na sobě nezávislé fotografie jednotky, ale odvyprávět krátký příběh. „„Některé fotky jsou ale zasazené i do jiné krajiny, aby dávaly smysl i v rámci příběhu,“ řekl Petera.

Anketa

Líbí se vám charitativní kalendář policie?

Ano 372
Ne 108
Nevím 14

Protidrogová jednotka si spolupráci pochvaluje. „S výslednou podobou kalendáře jsme velmi spokojeni. Zároveň velmi oceňujeme charitativní účel kalendáře a přístup pana fotografa, který se vzdal jakéhokoliv nároku na honorář. Veškerý výtěžek z prodeje kalendáře bude věnován Nadaci policistů a hasičů,“ tvrdí Kudláčková.

Kalendář bude představen 2. října na výstavě Fomei Top v Hradci Králové. Jeho křtu by se měl zúčastnit i šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych (starší rozhovor se šéfem protidrogového útvaru si můžete přečíst ZDE). Kromě Petery se na kalendáři podílel ještě grafik a retušér Jiří Kubík.

Jak se dělal kalendář?

Předcházelo zhruba týdenní plánování, samotné focení pak zabralo jeden den. Výsledek ale ani poté nebyl u konce. Jednotlivé fotografie se musely výrazně retušovat a upravit, aby vyhovovaly představám tvůrčího týmu - to trvalo měsíc.

Během focení na letišti v Líních museli mít příslušníci jednotky kukly, aby se nedali na fotografiích identifikovat. Na některých místech byla použitá jiná krajina, aby vše zapadalo do příběhu.

Fotky grafici retušovali celý měsíc.

Původní fotografie

Fotky grafici retušovali celý měsíc.

Postupná retuše - 1. krok

Fotky grafici retušovali celý měsíc.

2. krok

Nový charitativní kalendář policie ukazuje Národní protidrogovou centrálu v...

3. krok

jzlJakub Zelenka
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz