Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Jsem lesba. Sebereš mi pero?' Kalendář útočí na Klause, počítá mu dny

Česko

  10:22
PRAHA - Organizátoři festivalu Mezipatra mají dárek pro Václava Klause. Předtím než začne 13. ročník Queer filmového festivalu, předá jeho ředitel prezidentovi kalendář, který odpočítává zbývající Klausovy dny v prezidentském úřadu. Jednotlivé strany obsahují vzkazy lidí, kteří nesouhlasí s postojem Klause vůči sexuálním menšinám.

Chodit v pátek do gay baru je tradice! foto: Mezipatra.cz

"Pane prezidente, jsem žena a moje dítě bude mít dvě matky," "Rozmanitost nás tvoří jedinečnými," nebo "Homosexualita nezpůsobuje globální oteplování." I s takovými vzkazy se v srpnu a v září vyfotila přibližně stovka lidí, aby dala najevo nesouhlas s postojem Václava Klause vůči sexuálním menšinám.

Mezipatra

13. ročník Queer filmového festivalu Mezipatra se uskuteční od 8. do 14. listopadu v Praze a od 16. do 22. listopadu v Brně. Tématem přehlídky, jejíž vizuální tvář obstarali světově proslulí umělci a vítězové Czech Grand Design Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, je Moc, manipulace a šílenství. Mezipatra přivedou v listopadu do Prahy a do Brna přibližně stovku filmů, včetně očekávaného opusu Xaviera Dolana Laurence Anyways.

Celá fotoakce s názvem Řekni to Klausovi probíhala prostřednictvím facebookových stránek. Každý, kdo měl potřebu prezidentovi něco vzkázat, mohl na profil filmového festivalu Mezipatra poslat svou fotografii se vzkazem. Z vybraných fotografií vznikl kalendář, který odpočítává poslední Klausovy dny v prezidentském úřadu.

"Pan prezident a jeho spolupracovníci o nás často mluví. Posílají vzkazy našim rodinám, třeba o tom, že jsme devianti. Rozhodli jsme se tedy i my poslat vzkaz panu prezidentovi, co si zase myslíme my, jednotlivci, o kterých často hovoří a kteří nemají takový prostor v médiích jako on," vysvětluje cíl akce její autor Jiří Markvart.

Kalendář organizátoři akce předají Kanceláři prezidenta republiky na Pražském hradě v 11 hodin. Předání kalendáře se ujme ředitel festivalu Aleš Rumpel.

"Akce měla na Facebooku ohromný úspěch, fotoalbum Řekni to Klausovi zhlédlo přes 10 tisíc lidí," uvádí Rumpel.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat