Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kalouda má klid. Patří CSKA

Česko

Po přestupu do Ruska se brněnský záložník stal osmým nejdražším fotbalistou, který odešel z české ligy

MOSKVA/PRAHA V úterý byl největší zimní přestup z české ligy hotový na 99 procent. Ani na poslední chvíli nenastal žádný zádrhel.

Záložník Luboš Kalouda včera zasedl za stůl pod portrét ruského prezidenta Vladimira Putina a podepsal pětiletý kontrakt s CSKA Moskva. Za dvacetiletého fotbalistu dostane Brno od trojnásobného ruského mistra částku blížící se 130 milionům korun.

Kolotoč spekulací je u konce. V souvislosti s oporou stříbrné reprezentace dvacítek z loňského mistrovství světa se během posledních měsíců hovořilo o zájmu Juventusu Turín, Newcastlu a Chelsea.

Do úspěšného konce dotáhl jednání až armádní celek, jehož dres v minulosti oblékal jiný český reprezentant - Jiří Jarošík.

Kaloudův transfer se v žebříčku rekordních transferů z české nejvyšší soutěže zařadil na osmé místo. Lukrativnější byl v této sezoně pouze odchod obránce Jana Šimůnka ze Sparty do Wolfsburgu.

„Jsem moc spokojený. A hlavně jsem rád, že se konečně můžu soustředit jen a jen na fotbal,“ uvedl Kalouda pro oficiální stránky brněnského klubu.

Nejistota ohledně jeho další budoucnosti byla na výkonech autora pěti ligových branek znát hlavně v jarních zápasech. Nyní může začít sezonu znovu. Liga se v Rusku rozjíždí už o víkendu. „Rád bych se co nejdřív probojoval do základní sestavy a pomohl k zisku titulu,“ vytyčil si jasný cíl. Kromě fotbalových starostí se bude v nejbližších týdnech soustředit také na úspěšnou aklimatizaci v novém prostředí. To znamená naučit se jazyk. V ruštině je úplným začátečníkem, ale do zavazadla si už s sebou přibalil slovník. „A večer na hotelu budu sledovat televizi. To snad taky trochu pomůže.“ Pozitiva a negativa přinese Kaloudův odchod také Brnu. Momentálně čtvrtý klub ligové tabulky přišel v boji o pohárové příčky o jednoho ze svých stěžejních mužů. „Věříme, že Luboše dokážeme nahradit,“ uvedl v Moskvě pro ČTK spolumajitel brněnského klubu Roman Pros.

Brno pro něj zůstává srdeční záležitostí Pro klub znamená Kaloudův odchod rekordní finanční injekci. Podle odhadů činí roční rozpočet Brna 80 milionů korun. Z prostředků získaných díky Kaloudově přestupu by tak Prosův klub mohl žít víc než rok a půl.

Sám hráč nevyloučil, že se někdy v budoucnu do Brna vrátí. „Jsem klubu moc vděčný za to, že mi dal šanci. Vždycky to bude moje srdeční záležitost.“

Rekordní odchody z české ligy 1. Tomáš ROSICKÝ 504 milionů korun (Sparta -Dortmund, leden 2001) 2. Milan BAROŠ 180 milionů korun (Ostrava -FC Liverpool, srpen 2001) 3. Petr ČECH kolem 150 milionů (Sparta -Rennes, červenec 2002) ..... 8. Luboš KALOUDA 130 milionů (1. FC Brno - CSKA Moskva, březen 2008) Další nejvyšší přestupy této sezony: Jan ŠIMŮNEK (kolem 145 milionů), Martin FENIN (kolem 106 milionů).

Autor: