17. června 2011 21:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek by měl odejít, souhlasí Sobotka s odbory

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka podpořil požadavek odborů na odvolání ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Jeho reakce na čtvrteční stávku byla podle Sobotky "zcela neadekvátní" a "velmi nepatřičná", stejně jako hodnocení stávky premiérem Petrem Nečasem (ODS). Sobotka to řekl novinářům po jednání předsednictva strany.

ODBORY PO STÁVCE

Podle něj je Kalousek symbolem konfrontace a jeho odchod z vlády by otevřel cestu k dialogu mezi odbory a kabinetem.

Kalousek ve čtvrtek mimo jiné uvedl, že odbory se svými požadavky na stažení a změnu vládních reforem pokoušejí anulovat výsledek loňských parlamentních voleb. Odboráře nazval "výrobci lidového hněvu". Podle Nečase stávka nesplnila očekávání odborových předáků, nic pozitivního nepřinesla a způsobila obrovské finanční škody. Podle Sobotky naopak stávka odborů získala silnou podporu veřejnosti.

Miroslav Kalousek přijíždí na jednání K9

Předseda ČSSD se pozastavil nad dnešním sporem mezi policejním prezidentem Petrem Lessym a státním zastupitelstvím o to, kdo stojí za odložením případu údajné korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). "Může to být jistým příznakem rozkladu státu a chaosu, který v systému bezpečnosti a justice již delší dobu evidentně panuje," míní Sobotka.

VĚCI VEŘEJNÉ SE SNAŽÍ

Policie tvrdí, že na pokyn státní zástupkyně odložili kauzu údajného podplácení odvolaného šéfa SFŽP Libora Michálka ze strany bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Podle policejního prezidenta chtěla Drobila stíhat. Podle mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze se policie ztotožnila se závěrem Obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárky Pokorné, že nebylo zjištěno podezření z korupce.

Stranické záležitosti
Sociální demokraté se věnovali také stranickým záležitostem, řešili pravidla výběru kandidátů pro krajské a senátní volby. Sobotnímu jednání výkonného výboru strany předloží několik variant demokratizace tohoto procesu. Sobotka by chtěl posílit právo řadových delegátů na okresních a krajských konferencích ovlivnit podobu kandidátky, tedy pořadí jednotlivých kandidátů. Výkonný výbor by měl také volit šest řadových členů předsednictva strany.

ČTK, Lidovky.cz