Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kalousek chce sjednotit i snížit daně

Česko

PRAHA Dvě až tři stokoruny měsíčně navíc ponechá stát lidem s průměrnými platy, pokud v roce 2013 začne platit reforma daní a odvodů. Kdo však bere více než čtyřicet tisíc měsíčně, tomu stokoruny ubudou. To je důsledek reformy, jejíž návrh včera představil ministr financí Miroslav Kalousek.

Daň z příjmu se zvýší z 15 na 19 procent, bude se ale počítat z hrubé, a nikoli ze superhrubé mzdy, která zahrnovala i odvody zaměstnavatelů. Základní sleva na dani zůstává 2070 korun měsíčně, navíc se o 150 korun měsíčně zvyšuje daňové zvýhodnění dítěte na celkových 1117 korun. Každý, jak zaměstnanec, tak živnostník, získá i měsíčně slevu na dani 250 korun. Tím se má kompenzovat zrušení stravenek, z nichž zaměstnavatel daň neplatil.

„V reformě nejde o jednotlivé parametry, ty se mohou ještě měnit. Jde mi hlavně o vytvoření dlouhodobě stabilního, jednotného a přehledného systému, odolného vůči turbulencím na politické scéně,“ řekl Kalousek. Vizí ministra je vytvoření jednoho inkasního centra místo dosavadních různých úřadů, které vybírají daně a odvody v různé výši, v různých termínech a používají na to různé formuláře.

Vedlejší náklady práce by se měly podle Kalouska ve firmách snížit z 34 na 32 procent.

Návrh reformy mění podporu bydlení. U existujících hypotečních smluv a u nových hypoték uzavřených do konce letošního roku se snižuje možný odpočet úroků z 300 tisíc na 150 tisíc korun. Hypoteční smlouvy uzavřené po prvním lednu 2012 už výhodu odpočtu úroků nebudou mít.

Podpora stavebního spoření zůstává dva tisíce korun ročně.

„Omezení podpory hypoték je naprosto špatný krok. Více než tři čtvrtiny našich klientů si pořizují byt na hypotéku. Krátkodobě to zvýší zájem o byty, bude to stejný stimul jako ohlášené zvýšení DPH. Dlouhodobě ale bude mít omezení státní podpory vlastnického bydlení negativní dopad,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol, která patří mezi největší stavitele bytů v Praze.

Dědická a darovací daň, která se nyní pohybuje od sedmi do čtyřiceti procent, se má podle návrhu v první fázi sjednotit. Daň darovací má být 20 procent a daň dědická 10 procent bez ohledu na hodnotu majetku. Ve druhé fázi se mají podle Kalouska tyto daně začlenit do daně z příjmu. Od dědické a darovací daně jsou osvobozeni příbuzní, toto osvobození zůstává i v návrhu reformy.

U dividend reforma odstraňuje dvojí zdanění. Daně z dividend zaplacené jeden rok si firma druhým rokem uplatní jako slevu na dani.

S účinností již od příštího roku se mají zdanit sázky a loterie, příjmy z těchto činností byly dosud od daně osvobozené.

Podle Davida Marka, hlavního ekonoma Patria Finance, má reforma daní z příjmů tři hlavní přínosy. „Daňový systém se zpřehlední, zruší se nesmysl ve formě superhrubé mzdy,“ uvedl Marek. Druhé pozitivum vidí v nápravě daní u vysokopříjmových skupin, kde s růstem příjmu nad sto tisíc měsíčně zdanění klesalo až k nule. „To je těžko obhajitelné pro jakékoli politické uskupení. Dalším přínosem je přesun zatížení z přímých do nepřímých daní. Změna daně z příjmu bude mít na rozpočet asi negativní dopad, ten ale vyrovná vyšší výběr DPH. To je pozitivní změna, přímé daně v Česku patří v evropském srovnání mezi nejvyšší,“ řekl Marek.

Poznámku k tématu čtěte na straně 10

***

Čistá mzda by se měla takřka všem zvýšit. Více na daních

zaplatí jen ti, kdo vydělávají přes 40 tisíc hrubého.

Hrubá Čistá mzda čistá mzda

mzda dnes podle návrhu*

16 000 12 994 13 200

20 000 15 750 15 920

26 000 19 884 20 000

40 000 29 530 29 520

60 000 43 310 43 120

* Za každé dítě si

připočtěte 1117 kč

Návrh daňové reformy včera představil

ministr financí Miroslav Kalousek.

Reálně by to mohli lidé pocítit v roce 2013.

Hlavní změny * Daň z příjmu se zvyšuje z 15 % superhrubé mzdy na 19 % hrubé mzdy * Sjednocují se základy pro daň i pojistné - bude to hrubá mzda * Základní sleva daně na poplatníka zůstává 2070 korun měsíčně, a to do výše čtyřnásobku průměrného hrubého příjmu * Daňové zvýhodnění na dítě se zvyšuje o 150 korun na 1117 korun * Zavádí se sleva na dani 250 korun měsíčně jako zohlednění výdajů * Sociální pojištění, které platí zaměstnanec, se zvyšuje ze 4,5 na 6,5 % hrubé mzdy * Sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem bude nahrazeno 32 % daní z úhrnu mezd, jejím stropem bude čtyřnásobek průměrné mzdy násobený počtem pracovníků * Limit pro odpočet daru pro veřejně prospěšné aktivity se u firem sjednocuje na 10 %, u fyzických osob se zvýší na 15 %

Autor: