Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek: Já musel snižovat deficity, teď na financích počítají tiskárny

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Úkolem ministra financí není počítat tiskárny, reagoval Miroslav Kalousek (TOP 09) na výsledek auditu, podle kterého se za jeho úřadování nakoupilo na financích zbytečně moc tiskáren. Desítky jich tam od roku 2008 stojí bez využití.

Ministerstvo financí zaměstnává 1300 lidí. Ti mají k dispozici celkem 1500 tiskáren. Překvapivá čísla přinesl audit, který zadal ministr financí Andrej Babiš (ANO). "Od roku 2008 je tam ještě 250 tiskáren, které nikdo nerozbalil," upozornil už dříve jeho náměstek Lukáš Wagenknecht.

V roce 2008 přitom úřad řídil Miroslav Kalousek. Ten však osobní pochybení odmítá a zodpovědnost přehrává na své podřízení. "Úkolem ministra financí není počítat tiskárny. Musíte se zeptat pracovníka, který to měl v popisu práce," řekl v reakci pro Lidovky.cz.

"Nevylučuji, že došlo k pochybení. Nikdo ale nemůže podezírat ministra financí České republiky, že by počítal tiskárny na svém úřadu," snažil se Kalousek vysvětlit, že nemohl o případném plýtvání tušit.

Naopak se podivil nad tím, že vedení úřadu má teď na takovou práci čas. Když byl on v čele rezortu, věnoval se prý důležitějším úkolům. "Já jsem musel snižovat strukturální deficity, což jsem dělal, zatímco dnes na financích počítají tiskárny, ale strukturální deficit se zvyšuje," prohlásil kriticky.

Nevyužité tiskárny ministerstva financí

Nevyužité tiskárny ministerstva financí

Podle Wagenknechta ale případ ukazuje, jak neefektivně státní správa funguje. Ostatně jak ve čtvrtek informovaly Lidovky.cz, audit také přišel na 85 nevyužitých notebooků za miliony v ministerském skladě.

Na podobných položkách lze podle Wagenknechta významně ušetřit. "Ono to je sto milionů sem a sto milionů tam, ale potom nasčítáte v řádu miliardy," upozornil náměstek. Úředníci si proto budou muset zvyknout na změnu: místo aby měl každý vlastní tiskárnu, budou chodit k centrálním na chodbách. "Jako to funguje v jakékoliv jiné společnosti," dodal náměstek.

Stejná auta za různé ceny

Kromě nadměrného počtu tiskáren či notebooků audit ministerstva financí také ukázal, jak různá ministerstva nakupují stejné věci za různé ceny. Tak například: vůz Škoda Octavia pořídilo ministerstvo obrany za 400 tisíc, zatímco rezort životního prostředí koupil stejný model za 600 tisíc.

ČTĚTE VÍCE:

"Dokud nebude centrální nákup, bude tomu tak vždy," komentoval to Kalousek. Sám o jeho zřízení usiloval, ovšem bez úspěchu. "Narážel jsme vždycky na velmi výrazný odpor ostatních rezortů. Budu se těšit, jak se to podaří této vládě. Pokud ano, zatleskám jí," dodal exministr.

Náměstek Wagenknecht slibuje, že současné vládě se změna podaří. "My už na tomto pracujeme. Chceme, aby toto bylo do budoucna řešeno tak, aby se podobné excesy nestávaly," uvedl pro Lidovky.cz. Kompletní výsledky auditu zveřejní finance 5. června.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...