23. září 2015 12:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek mluví o cenzuře. MF Dnes to odmítá

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek viní deník Mladá fronta Dnes z cenzury. Neotiskl rozhovor, který deníku poskytl minulý týden, řekl novinářům. Vidí za tím zásah ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše. Deník patří do skupiny Mafra, kterou vlastní Babišův Agrofert. Mafra uvedla, že kritice nerozumí; citace z rozhovoru prý využila v textu k blížícímu se sjezdu strany.

Kalousek uvedl, že Mladá fronta Dnes ho o rozhovor požádala, což ho prý překvapilo. Měla jej podle něho otisknout v sobotu, nevyšel ale ani v pondělím a pak v úterním náhradním termínu. „A nevyjde nikdy, neboť, jak jsme zjistili, majitel nakladatelství Mafra zakázal jeho uveřejnění,“ řekl Kalousek, jenž patří k hlavním Babišovým politickým rivalům.

„Nerozumíme postoji Miroslava Kalouska, který obvinil deník MF DNES z používání cenzury, protože v listu nevyšel jeho rozhovor celý. V pátek 18. 9. MF DNES obsáhle informovala o dění v TOP 09 (včetně fotografie M. Kalouska) před jejím nadcházejícím sjezdem. V textu byl obsáhle citován i místopředseda TOP 09 a citáty pocházejí právě z rozhovoru, o němž M. Kalousek hovoří,“ sdělila ČTK tisková koordinátorka Mafry Silvie Škábová. Rozhovory s představiteli TOP 09, tedy nejen s Kalouskem, jsou podle ní připraveny pro blížící se sjezd strany.

Kalouskova reakce na rozhovor v LN

Lidové noviny rovněž požádaly místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska o rozhovor prostřednictvím jeho osobního mluvčího Ondřeje Jakoba. Termín byl dohodnut již minulou středu na úterý 22. září. V pondělí pak byl ještě termín posunut kvůli vytížení pana Kalouska. V úterý v 9 hodin ráno osobně místopředseda Kalousek zavolal redaktorovi LN, že se omlouvá, ale rozhovor neposkytne. Jako důvod uvedl „cenzuru ze strany MF Dnes“, která údajně na pokyn majitele listu odmítá zveřejnit již připravený rozhovor, a není ochoten podobnou zkušenost absolvovat znovu. Redaktor jeho postoj akceptoval s námitkou, že cenzura v LN rozhodně nepanuje a majitel obsah neovlivňuje. (aju)

ČTK