Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kalousek skončí v čele TOP 09. Nový předseda by měl čelit ‚predátorům‘

Česko

  11:13aktualizováno  14:32
PRAHA - Miroslav Kalousek nebude v listopadu obhajovat funkci předsedy TOP 09. Nový předseda strany má podle Kalouska umožnit jednání o stmelení pravice. TOP 09 se nebude podílet na vládě, v opozici má utvořit novou koncepci. Povolební jednání nicméně povede Kalousek dál.

Miroslav Kalousek na tiskové konferenci 24. října 2017. foto:  Dan Materna, MAFRA

Kdo nahradí Kalouska?

Dosavadní místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová souhlasí s končícím předsedou Miroslavem Kalouskem, že pro jednání s dalšími pravicovými silami bude v čele TOP 09 lepší osoba nezatížená minulostí.

ČTK řekla, že kandidaturu zatím pouze zvažuje. "Ta úvaha mi připadne správná, protože jestliže chceme jít tím směrem, je vhodnější osoba, která není zatížena jakoukoli minulostí," řekla Pekarová.

Kalousek na tiskové konferenci na dotaz novinářů uvedl, že by kandidaturu neradil někdejšímu místopředsedovi ODS Jiřímu Pospíšilovi, a to ze stejných důvodů, které Kalouska vedou k odchodu z čela TOP 09.

Současný europoslanec za TOP 09 Pospíšil podal v uplynulých dnech přihlášku do strany. O kandidatuře zatím nechtěl spekulovat, protože ještě není ani členem.

„Personální změna však daleka nestačí,“ uvedl před novináři. Strana musí podle Kalouska změnit s novou tváří v čele také celkovou strategii. Nový předseda podle něj nebude zatížen předsudky, jako on, uvedl Kalousek. Podle jeho slov by tedy měl mít lepší pozici k vytvoření nové image partaje, která bude čelit „predátorům“ údajně ohrožujících demokracii. 

„Zásadním důvodem, proč nebudu na listopadovém sněmu kandidovat na žádnou volenou funkci, je mé pevné přesvědčení, že by mělo dojít ke společnému postupu demokratických subjektů od středu doprava. Všech, které jsou dohody schopné. Tuto výzvu jsem poprvé vyslovil před rokem, leč zůstala oslyšena,“ uvedl. 

Povolební jednání však povede Kalousek dál, i když už nebude kandidovat do čela strany. Večer TOP 09 čeká jednání o podobě Sněmovny s hnutím ANO. 

Na Kalouskovu výzvu reagoval například předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Řekl, že se nebrání spolupráci stran s podobným programem v senátních volbách. „Do senátních voleb dává smysl, abychom se dohodli, abychom si navzájem nekanibalizovali nějaké regiony,“ řekl. O věci už mluvil s předsedou Starostů a nezávislých Petrem Gazdíkem a je připraven jednat i s TOP 09. Všechno je ale podle něj teprve na začátku.

Pospíšil má také limity, řekl

Před novináři Kalousek ocenil krok Jiřího Pospíšila, který vstoupil do TOP 09, domnívá se ale, že má stejné limity jako on sám. Špatné výsledky prý budou členové strany hodnotit až na sněmu. Podle Kalouska prozatím zůstává nezodpovězenou otázkou, jestli byl on sám důvodem, proč TOP 09 zaznamenala úbytek voličů, nebo jestli právě on byl tím, kdo voliče přitáhl. 

Ve vrcholné politice se Kalousek držel čtvrtstoletí. Výsledky letošních sněmovních voleb ale postavily lídra TOP 09 Miroslava Kalouska do pole poražených, a to i přesto, že jeho strana obhájila alespoň zlomek mandátů ve sněmovně. TOP 09 do poslední chvíle doufala, že přeleze přes pětiprocentní hranici. Tak se stalo, přesto lze hovořit o debaklu.

Miroslav Kalousek na tiskové konferenci 24. října 2017.
Miroslav Kalousek na tiskové konferenci 24. října 2017.

Z vysoké politiky ale podle jeho slov neodchází. „Chci ujistit své sympatizanty a voliče, že můj hlas i mé názory budou znít ze sněmovny nadále. Dám je do služeb budoucímu uskupení integrovaných demokratických proevropských sil. Doufám a věřím, že se tato integrace podaří a společná síla zvítězí,“ sdělil. 

Velká nedůvěra

Kalouskovu kariéru poznamenala poměrně nízká obliba mezi lidmi v posledních letech, kdy bylo jeho hlavním programem vymezování se vůči vicepremiérovi a jeho následovníků ve funkci ministra financí Andreji Babišovi, výrazně klesala.

V podílu nedůvěry vedl Miroslav Kalousek s 81 procenty. Za ním se v žebříčku umístil ministr zahraničí v barvách ČSSD Lubomír Zaorálek a vicepremiér Andrej Babiš shodně s 56 procenty. Vyplývá to ze zářijového průzkumu důvěry v čelné představitele sněmovních stran Centra pro výzkum veřejného mínění.

Možná i to se odrazilo na tristním výsledku TOP 09 v aktuálních sněmovních volbách, který znamená ztrátu 19 mandátů v dolní komoře parlamentu. Pětiprocentní hranici překročila strana jen těsně. Přes číslovku stěžejní pro vstup do sněmovny se přehoupla až v závěru sčítání, kdy se obvykle počítají velká města.

Šestapadesátiletý politik narozený v Táboře budoval přes dvacet let v české metropoli silnou politickou kariéru. Zakladatel a šéf TOP 09 byl viditelným poslancem Parlamentu už v barvách KDU-ČSL. Slavil úspěch, to například když byl oceněn jako ministr financí roku 2008 a 2011 pro oblast rozvíjejících se evropských ekonomik.

V roce 2012 byl vyhlášen „nejdůvěryhodnějším ministrem financí Evropské unie“. Zažil i několik pádů, které mu pomalu „lámaly vaz“. Mezi voliči byl buď oblíbeným, nebo nenáviděným politikem. Jeho osoba dělila veřejnost na dva znepřátelené tábory. Dodnes mu mnozí vyčítají některé jeho politické kroky.

Velký zlom v jeho politickém životě nastal v roce 2009. Tehdy odešel z KDU-ČSL a pouhých pět měsíců před předčasnými sněmovními volbami přemýšlel o založení nové strany. Jako ideologii pro svou stranu zvolil pravicový konzervatismus a název TOP 09. Vznik své strany podmínil podporou Karla Schwarzenberga. Ten jeho nabídku skutečně přijal.

Stál za novým projektem

Nejprve byl prvním místopředsedou TOP 09 coby nového projektu na politické scéně, po odchodu kolegy Karla Schwarzenberga z vedení se dostal do úplného čela. Po volebním úspěchu v parlamentních volbách v květnu roku 2010 byl v následném tříletém období ministrem financí v Nečasově vládě. Předsedal poslaneckému klubu TOP 09 a Starostů.

Zleva ministr kultury Daniel Herman, ministr zemědělství Marian Jurečka,...
Miroslav Kalousek reaguje na sčítání hlasů.

V předešlých volbách do sněmovny v roce 2013 úspěšně kandidoval ve Středočeském kraji jako lídr TOP 09 a STAN. Získal 10 246 preferenčních hlasů, což byl nejvyšší počet ve Středočeském kraji. V letošních volbách si k dobru připsal „pouhých“ 7 392 preferenčních hlasů, což je 18,8 % hlasů v tomtéž kraji.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat