Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kalousek nebude kandidovat v příštích volbách do sněmovny, poprvé od roku 1998. Z politiky ale neodchází

Předseda Poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. foto: ČTK

Praha - Bývalý ministr financí a nynější předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek už nebude v příštích parlamentních volbách kandidovat do sněmovny. Chce ale jednat s dalšími stranami o vytvoření předvolebního bloku. Řekl to v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize. Kalousek v dolní komoře působí od roku 1998.
  13:56aktualizováno  17:25

„V příštích volbám do Poslanecké sněmovny nemám žádné politické ambice. Mám obrovskou ambici, aby se tady vytvořil jasný projekt, který může uspět ve volbách, který tady může změnit situaci,“ uvedl Kalousek.

Poslanec Volný přinesl do jednacího sálu nápis All Lives Matter, Kalousek mu ho opakovaně odnesl

Devětapadesátiletý předseda poslanců TOP 09 uvedl, že chce vést o projektu konkrétní rozhovory, neumí si ale představit konzervativní pravici s Piráty. „Udělat srozumitelný předvolební program s Piráty je vyloučeno, Piráti jsou progresivní levice,“ prohlásil.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš se už dřív ke kooperaci před volbami stavěl zdrženlivě, větší smysl by viděl v povolebním vyjednávání. Širokou předvolební spolupráci s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL vylučoval pirátský místopředseda Jakub Michálek. Mají podle něho opačné hodnoty než Piráti, jsou podle něho konzervativní strany s rezervovaným přístupem k transparentnosti. Za nejbližšího politického partnera Pirátů označil letos Bartoš hnutí STAN.

ANO si podle volebního modelu s 32 procenty drží suverénní náskok, následují Piráti a ODS

Předseda ODS Petr Fiala loni uvedl, že jeho strana chce jednat o spolupráci se stranami, které patří do konzervativně liberálního proudu. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v lednu několikrát zmínil, že spolupráci brání legislativní a technické překážky. Naopak šéf STAN Vít Rakušan mluvil v červnu o tom, že hnutí chce představit vizi pro postup ve sněmovních volbách v roce 2021 do listopadu.

Kalouskova snaha se má týkat, jak uvedl, spojení tradičních politických stran. „Nejsou to jenom parlamentní subjekty,“ podotkl.

Pekarová Adamová: Ve sněmovně bude chybět

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek těžko hledá konkurenci a bude ve sněmovně chybět, reagovala předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová na jeho oznámení, že v příštích volbách do dolní komory kandidovat nebude. O Kalouskově rozhodnutí ví předsedkyně opoziční TOP 09, jak uvedla, několik dní.

„Lidsky jeho rozhodnutí naprosto rozumím, ale ve sněmovně bude chybět, těžko hledá konkurenci ať už z pohledu zkušenosti, nebo rétorických schopností. Cíl však zůstává stejný - zamezit privatizaci České republiky,“ napsala Pekarová Adamová. Věří, že na tomto cíli bude shoda i s ostatními opozičními stranami.

Kalousek v Otázkách Václava Moravce České televize uvedl, že chce jednat o vytvoření předvolebního bloku stran, který by ve volbách příští rok uspěl. Dosavadní snahy nepřinesly výsledky podle něho i kvůli osobním ambicím stranických představitelů. Pekarová Adamová připomněla, že i od Kalouska zaznělo, že o spolupráci jednají lídři stran. „Tato jednání probíhají a věřím, ze budou úspěšná,“ dodala.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka podotkl, Kalouskovo rozhodnutí je třeba ocenit. „Upozadit osobní zájem ve prospěch možného vyššího cíle je dnes v politice spíše ojedinělý jev,“ sdělil. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde výhradně o Kalouskovo rozhodnutí; několikrát jej naznačoval, není tedy překvapivé. „Na snaze STAN spojit síly s ostatními demokratickými stranami proti (předsedovi ANO a premiérovi) Andreji Babišovi to nic nemění,“ sdělil  Rakušan.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš míní, že Kalouskův krok by mohl vést ke vzniku konzervativního předvolebního bloku ODS, KDU-ČSL a TOP 09. „Piráti jako středová liberální strana na předvolební spolupráci s konzervativci nepomýšlí. Děláme konstruktivní politiku, což voliči vidí a ocení,“ napsal Bartoš. Podotkl, že kvůli politice lidí, jako byli Kalousek, bývalý šéf ODS Mirek Topolánek a někdejší předsedové ČSSD Stanislav Gross a Jiří Paroubek, Piráti před 11 lety vznikli. Na pirátskou politiku tedy nemá rozhodnutí šéfa poslanců TOP 09 žádný vliv, dodal Bartoš.

Miroslav Kalousek

Vizitka bývalého ministra financí a nynějšího předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska (59), který v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize řekl, že už nebude v příštích parlamentních volbách kandidovat do Sněmovny:

Datum a místo narození: 17. prosince 1960 v Táboře

Vzdělání: absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou (1984)

Současné funkce: poslanec (od října 2017; poprvé byl zvolen v roce 1998; do roku 2009 za KDU-ČSL, poté za TOP 09), předseda poslaneckého klubu TOP 09 (od října 2017).

Předchozí zaměstnání a funkce: do roku 1990 pracoval v podniku Mitas Praha; státním úředníkem se stal v únoru 1990, kdy nastoupil do odborného útvaru místopředsedy vlády; od července 1992 působil v Úřadu vlády ČSFR jako ředitel odboru poradců místopředsedy vlády; od ledna 1993 do ledna 1998 byl ekonomickým náměstkem ministra obrany (MO); v letech 2002 až 2005 předsedou rozpočtového výboru Sněmovny; od ledna 2007 do května 2009 byl ministrem financí ve vládě Mirka Topolánka (ODS), stejnou funkci zastával v kabinetu Petra Nečase (ODS) od července 2010 do července 2013.

Členství a funkce v politických stranách: v letech 1984 až 2009 byl členem strany lidové; od května 1999 do dubna 2001 byl jejím místopředsedou a od listopadu 2003 do srpna 2006 předsedou KDU-ČSL; rezignoval poté, co nevyšel plán na účast KDU-ČSL v menšinové vládě s ČSSD podporované komunisty; v červnu 2009 vystoupil z KDU-ČSL a spoluzaložil novou stranu TOP 09; v období listopad 2009 až listopad 2015 byl jejím prvním místopředsedou, poté byl do listopadu 2017 předsedou TOP 09.

Rodina: od února 2012 je rozvedený, má dvě děti

Ostatní:

  • Za své působení na MO (zodpovídal za rozpočet a akvizice) byl často kritizován, měl ale vždy podporu lidoveckých šéfů resortu. Kalouskovi byla připisována odpovědnost za několik kontroverzních zakázek, vyšetřování kauz ani stížností na jeho počínání v resortu ale žádná pochybení neprokázalo. Svůj vliv na MO si Kalousek podle kritiků zachoval i poté, kdy úřad opustil, z čehož údajně profitoval jeho přítel zbrojař Richard Háva a firma Omnipol.
  • Funkce ekonomického náměstka ministra obrany se Kalousek sám vzdal v lednu 1998, když se ministrem obrany stal Michal Lobkowicz (původně ODS, poté US-DEU).
  • V březnu 2005 Kalousek rezignoval na šéfa rozpočtového výboru Sněmovny (byl jím od roku 2002), a to kvůli kauze kolem bytu své tehdejší manželky. Kalouskova žena získala byt na pražském Veleslavíně výměnou za směnku v hodnotě 6,5 milionu korun, kterou v její prospěch vystavil v roce 1999 její bratr Lubomír Kašák (toho v roce 2002 zavraždil zřejmě jeho společník Zdeněk Němec, po činu se zastřelil). V souvislosti s bytem se objevilo podezření na krácení daně. Případem se zabývala finanční policie a nenašla žádné pochybení.
  • Kalousek byl také kritizován za to, že v srpnu 2010 jmenoval svým náměstkem na ministerstvu financí exministra obrany Martina Bartáka, později stíhaného v souvislosti s armádními zakázkami (Barták nakonec z úřadu odešel). Jako ministr financí se Kalousek výrazně angažoval například i v kauzách ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) a státní zakázky pro Promopro nebo obvinění bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) kvůli nákupu letadel CASA.
  • Po volbách v roce 2013 kandidoval na místopředsedu Sněmovny, nebyl ale zvolen. Poté vystřídal v čele poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petra Gazdíka (ve funkci byl Kalousek do prosince 2015). V Parlamentu se stal jedním z nejvýraznějších představitelů opozice a ostrým kritikem politiky koaličního kabinetu vedeného tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).
  • Na stranickém sněmu v listopadu 2015 byl Kalousek zvolen novým předsedou TOP 09, v čele strany nahradil Karla Schwarzenberga, který se stal čestným předsedou TOP 09.
  • V parlamentních volbách v říjnu 2017 byl Kalousek lídrem strany ve Středočeském kraji. S volebním výsledkem spojil svoji další budoucnost v čele TOP 09. Strana získala sedm mandátů, z toho dva ve Středočeském kraji (dosud měla společně s hnutím STAN ve Sněmovně 26 poslanců) a 5,31 procenta hlasů. Kalousek po volbách řekl, že již nebude funkci předsedy obhajovat a na stranickém sněmu, který se konal v listopadu 2017 ho v čele TOP 09 vystřídal europoslanec Jiří Pospíšil. Toho v čele strany v listopadu 2019 vystřídala Markéta Pekarová Adamová.
  • Názorové střety má Kalousek ve Sněmovně zejména se šéfem hnutí ANO a současným premiérem Andrejem Babišem. Babiš se v červenci 2018 na plénu Sněmovny ve vyhrocené debatě do Kalouska ostře pustil a tykal mu. Reagoval na poslancova slova o tom, že premiér při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí. Premiér označil předsedu poslanců TOP 09 také za "ožralu" a "zloděje zlodějského". Kalousek podal na Babiše kvůli jeho výrokům žalobu. Řízení o žalobě zastavil loni v lednu Okresní soud Praha-západ a odkázal Kalouska na sněmovní výbor, letos v dubnu se spor vrátil k soudu prvního stupně.
  • V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize Kalousek řekl, že už nebude v příštích parlamentních volbách kandidovat do Sněmovny. Chce ale jednat s dalšími stranami o vytvoření předvolebního bloku. "V příštích volbách do Poslanecké sněmovny nemám žádné politické ambice. Mám obrovskou ambici, aby se tady vytvořil jasný projekt, který může uspět ve volbách, který tady může změnit situaci," uvedl.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!