28. října 2012 12:32, aktualizováno  15:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek: Nebudeme pokračovat ve vládě bez Nečase

Ministr financí Miroslav Kalousek (vpravo) a poslanec Petr Gazdík vystoupili v Praze na tiskové konferenci strany TOP 09 a hnutí STAN.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek (vpravo) a poslanec Petr Gazdík vystoupili v Praze na tiskové konferenci strany TOP 09 a hnutí STAN. | foto: ČTK

PRAHA TOP 09 nebude pokračovat v žádné jiné vládě než v kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). V neděli to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Jeho strana prý z vlády odejde, pokud Sněmovna bez koaliční dohody změní vládní návrh daňového balíčku.

Kalousek ale prý stále doufá, že ODS přijde s nějakým řešením sporů kolem balíčku a Nečasova vláda bude pokračovat, řekl to v diskusním pořadu televize Prima.

K TÉMATU:

"Pevně doufám, že TOP 09 bude pokračovat ve vládě Petra Nečase, v žádné jiné vládě pokračovat nebude," prohlásil Kalousek. TOP 09 je podle ministra financí rozhodnuta z koalice odejít, pokud by Sněmovna bez dohody koalice upravila vládní stabilizační balíček, který má stanovit výši DPH a posílit státní rozpočet dalšími opatřeními. Na takovém postupu se již ve čtvrtek domluvilo vedení TOP 09.

Poslanec Petr Tluchoř, který spolu s dalšími pěti poslanci ODS odmítl vládní daňový balíček a nyní otevřeně kritizuje vládní politiku, Kalouska za jeho vyjádření ostře kritizoval. "Vzhledem k tomu, ze TOP 09 klesají preference na hranici volitelnosti a Miroslav Kalousek vyhrožuje předčasnými volbami, tak by mne zajímalo, za jakou stranu bude ten čerchmant kandidovat tentokrát," řekl Tluchoř.

Kalousek se minulý týden opřel do středočeské ODS slovy o tom, že "dala světu" Vlastimila Tlustého a Petra Tluchoře, tedy vnitrostranické rebely, kteří útočili na vlastní vládu. "Je otázkou, koho nám ti čerchmanti dají příště," poznamenal. Tluchoř dnes Kalouskovi vyčetl, že svými výroky "diktuje členům ODS koho mají volit na kongresu". I Kalousek by podle něj měl pochopit, jaký signál voliči dali vládě v krajských volbách. "Neschopnost či neochota přijmout opravdové reformy se mají platit další vlnou nových daní. To není zrovna dobrá vizitka pravicového politika," uvedl Tluchoř.

Vláda s daňovým balíčkem spojila svou důvěru. Sněmovna by o něm měla rozhodovat ve středu. Šestice nespokojených poslanců ODS se ale dosud nedohodla s vedením strany na tom, jak by balíček měl vypadat.ODS se chce pokusit společný postup domluvit ještě bezprostředně před hlasováním.

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek (vlevo) na tiskové konferenci po svém jednání se zástupci ČSSD.

Vzhledem k tomu, že se ODS zatím na žádném kompromisním návrhu k daňovému balíčku neshodla a neoslovila s ním koaliční partnery, chce Kalousek prosazovat vládní návrh v původní podobě. TOP 09 prý koalici opustí, pokud by například revoltující poslanci ODS změnili balíček za pomoci opozice.

Pokud vládní koalice nenajde ve Sněmovně potřebnou většinu pro svou verzi balíčku, může se dostat do paradoxní situace, kdy rebelující poslanci ODS spolu s opozičními poslanci prosadí například nynější sazby DPH a další zásadní změny balíčku. Vládní tábor by pak v závěrečném hlasování o návrhu musel řešit, zda zásadně změněný balíček schválí, nebo si vláda vlastními hlasy vysloví nedůvěru. Kalousek proto nyní zdůrazňuje, že pokud se balíček bez koaliční dohody změní, TOP 09 ve vládě končí.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...