20. června 2013 12:45, aktualizováno  13:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Doufal jsem, že jsou obviněni i z něčeho jiného, řekl po výslechu Kalousek

Miroslav Kalousek odchází od policejního výslechu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek odchází od policejního výslechu. | foto: ČTK

PRAHA "Já jsem pořád doufal, že se dozvím, že jsou obviněni také z něčeho jiného, než že přijali nabídku k práci," komentuje pro server Lidovky.cz výslech na policii Miroslav Kalousek (TOP 09).

Kalouska si vyšetřovatelé pozvali kvůli obvinění šéfky kabinetu bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové a exposlanců Tluchoře, Šnajdra a Fuksy (všichni ODS) z korupce.

Podle policie slibovala Nagyová s pomocí bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka rebelujícím poslancům místa ve státem vlastněných firmách výměnou za to, že se vzdají poslaneckého mandátu a umožní tak přijetí daňového balíčku.

ČTĚTE VÍCE:

Tluchoř, Fuksa i Šnajdr opustili loni v listopadu Poslaneckou sněmovnu. Bývalý ministr zemědělství Fuksa poté získal místo v Českém Aeroholdingu, Šnajdr v podniku Čepro a Tluchořův muž Libor Antoš v Českých drahách. Policie jejich jednání a dohody s Nagyovou a potažmo premiérem Nečasem považuje za korupci.  

Tím, kdo Fuksu a Šnajdra na místa jmenoval, byl Kalousek, protože Český Aeroholding a Čepro spadají pod ministerstvo financí (České dráhy pod ministerstvo dopravy). Proto si ministra policisté předvolali. 

"Já jsem pořád doufal, že se dozvím, že jsou ve vězení také za něco jiného, než že přijali nabídku k práci. Bohužel tomu tak není. Kdyby se rozhodli jít na pracovní úřad a řešit svoji situaci na úkor daňových poplatníků pobíráním sociálních dávek, byli by zcela nevinní. Protože se však rozhodli pracovat a dokonce za tu práci brát i plat, jsou trestně stíhaní, zatímco Janoušek a Rittig plují na jachtě po moři. Kdyby to nebylo tak vážné, pokládal bych to za absurdní komedii," glosuje výslech pro server Lidovky.cz ministr financí.

Vyšetřovatelé se ministra také ptali, zda o trafikách jednal s jedním z obviněných v kauze, exposlancem Petrem Tluchořem (ODS). "I kdybych panu Tluchořovi měl, co nabídnout, tak bych mu to nenabídl, protože k tomu neměl odpovídající profesní životopis. Zatímco pánové Šnajdr a Fuksa mají naprosto exelentní životopis plně odpovídající jejich kvalifikaci, kterou vykonávají," tvrdí Kalousek.

Vinu odmítl i končící premiér Petr Nečas, podle něhož šlo o politickou dohodu, jakých byly v minulosti uzavřeny stovky. Jenže vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan, který případ dozoruje, říká, že policie poprvé podařilo "situaci zmapovat" - ČTĚTE ZDE:

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz