Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek odvolal z funkce ředitelku kvůli kauze Promopro

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) odvolal z funkce ředitelku odboru mezinárodněprávního a pro záležitosti Evropské unie Janu Hendrichovou. Pracovala jako náměstkyně ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry (ODS) a je podepsána pod většinou faktur od společnosti Promopro. Ta je spojována se spornou zakázkou z doby českého předsednictví EU.

Kalousek si za svým rozhodnutím stojí: "Ctím presumpci neviny a vím, že vůči zaměstnanci dle zákoníku práce nelze dovodit politickou odpovědnost. Kauza zakázky státu pro firmu ProMoPro je však natolik závažná, že pokládám až do jejího vyšetření za vyloučené, aby kdokoli z osob, odpovědných za tuto zakázku, byl vybaven rozhodovací pravomocí ve státní správě," uvedl Kalousek.

Miliony pro ProMoPro

Firma ProMoPro získala kontrakt na zajištění audiovizuální techniky během předsednictví bez výběrového řízení. Úřad vlády to zdůvodnil tím, že byla exkluzivním dodavatelem Kongresového centra Praha. Celkově firmě zaplatil téměř 551 milionů korun. To je několikrát více, než bylo na tyto služby původně určeno. Případ šetři protikorupční policie.

Nástupce Hendrichové bude podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba znám v nejbližších dnech.

Během českého předsednictví Hendrichová vedla sekci na úřadu vlády, která měla na starost jeho organizaci. Je podepsána pod většinou faktur od společnosti ProMoPro, která zajišťovala audiovizuální techniku během předsednictví. Zakázku získala bez výběrového řízení a inkasovala od úřadu vlády částku 551 milionů korun. To je několikrát více, než bylo původně na tyto účely určeno.

Zákázku pro firmu Promopro začala v pondělí vyšetřovat protikorupční policie. Trestní oznámení kvůli zakázce podal finanční analytický útvar ministerstva financí.

K tématu:

Pouhá mediální kampaň?
Vondra už dříve naznačil, že zpochybnění zakázky je mediální kampaní, která může souviset s jeho snahou zkontrolovat zakázky ministerstva obrany z minulých let, kdy na obraně působil Barták i Kalousek. Barták je nyní na neplaceném volnu, kvůli vyšetřování armádní zakázky, o níž usilovala automobilka Tatra. Bartáka ministr Kalousek z funkce po zahájení vyšetřování neodvolal.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....