9. června 2009 8:56, aktualizováno  11:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek opouští lidovce. Bere s sebou Parkanovou i Severu

Miroslav Kalousek  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: ČTK

PRAHA Poslanci Miroslav Kalousek a Pavel Severa oznámili svůj odchod z KDU-ČSL. Severa také rezignoval na funkci předsedy lidoveckého poslaneckého klubu. Ve straně končí i exministryně Vlasta Parkanová. Ta se chce podílet na projektu nové Kalouskovy politické strany TOP 09. Ze třinácti poslanců zbývá lidovcům osm včetně rebela Ludvíka Hovorky.

V prohlášení uvedli, že nesouhlasí s levicovým směřováním nového stranického vedení. "Dnešním dnem jsem vystoupil z KDU-ČSL a odevzdal jsem stranickou legitimaci. S klubem ať si poradí, jak chtějí, mohou mne vyloučit," řekl Kalousek.

Prohlášení Pavla Severy

V řadách KDU-ČSL jsem se snažil vždy prosazovat tradiční konzervativní hodnoty a zodpovědnou politiku pro budoucnost dalších generací.

Nesouhlasím však s levicovým směřováním nového vedení KDU-ČSL, nejsem schopen tyto kroky podporovat. Nechci se nadále podílet ani být přítomen krokům, které popírají rozumné konzervativní křesťanskodemokratické směřování. Nemám důvěru v nového předsedu strany a považuji za kontraproduktivní opět se zabývat vysvětlováním osobních kauz předsedy strany na úkor možnosti tvůrčí a konstruktivní činnosti.

Proto k dnešnímu dni 9. 6. 2009 rezignuji na pozici předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL a ukončuji svoje členství v KDU-ČSL.Poslanecký klub KDU-ČSL se sejde dnes dopoledne před odpolední schůzí sněmovny, z jednání klubu se ale Kalousek omluvil. Severa řekl, že na jednání klubu přijde. V písemném prohlášení uvedl, že nemá důvěru v nového předsedu strany.

"Považuji za kontraproduktivní opět se zabývat vysvětlováním osobních kauz předsedy strany na úkor možnosti tvůrčí a konstruktivní činnosti," napsal Severa v prohlášení. Někteří spolustraníci novému šéfovi lidovců Cyrilu Svobodovi vytýkají, že vede soudní spor o vlastnictví činžovního domu v Praze, který připadl charitě.

V neděli už oznámili svůj záměr odejít z lidové strany její poslanci Jan Husák a Ladislav Šustr, dnes se k jejich prohlášení připojila někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová. Svůj odchod oznámila i řada straníků, zejména na jižní Moravě. "Strana se na svém sjezdu rozhodla k výraznému posunu vlevo, přičemž reprezentanti ostatních názorových proudů jsou vyloučeni z jakéhokoliv podílu na vedení strany," vysvětlila své rozhodnutí Parkanová.

Kalousek otevřeně už několik týdnů připravuje vznik nového středopravého politického uskupení s názvem TOP 09, které má být představeno tento týden.Od lidovců odchází i senátorka
Senátorka KDU-ČSL Ludmila Müllerová se rozhodla odejít z KDU-ČSL. Oznámila to svým kolegům ze senátorského klubu. Členství ve straně chce ukončit ve středu.

Klub lidovců povede Svoboda

Novým předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL se stal
šéf strany Cyril Svoboda. ČTK to sdělil Pavel Severa, který dnes oznámil. rezignaci na funkci předsedy klubu a vystoupení ze strany. 

ČTK, Lidovky.cz