10. září 2009 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek: Paroubek lže, po Němcích jsem údaje chtěl

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: ČTK

PRAHA Absolutně nevím, koho se data o lichtenštejnských kontech Čechů mohou týkat, tvrdí Miroslav Kalousek, exministr financí z TOP 09.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek řekl, že jste odmítl převzít údaje o kontech v Lichtenštejnsku, které mají německé úřady. Prý jste se dopustil "politického triku, který něco kryje". Proč už Česko údaje nemá, když je německé úřady mají již téměř dva roky?
Němci to oznámili v druhé polovině února 2008. A já jsem již svým oficiálním dopisem 11. března 2008 o to oficiálně požádal. To znamená, že jsem o to požádal už před rokem a půl. Za ten rok a půl jsme jak já, tak i daňová správa pravidelně zdvořile urgovali předání souboru a bylo nám zdvořile odpovídáno, že nás prosí o trpělivost, protože vyšetřují. A až skončí vyšetřování, tak nám předají data. To úsilí tedy, které jsem zahájil dopisem z 11. března 2008, bylo ukončeno oficiálním dopisem německé strany 31. 8. 2009 (to znamená rok a půl poté): vyšetřování bylo skončeno a můžete si vyzvednout data. Jestliže pan Paroubek říká, že jsem se nějakým trikem snažil o to nepožádat nebo to nepřevzít, tak buď ho někdo špatně připravil, nebo to řekl úmyslně. Ať tak či onak, prostě lhal.

Některé státy EU už od Němců údaje o svých občanech s konty v Lichtenštejnsku dostaly. Proč je dosud nepředali Česku?
Některým jiným státům je nepředali dodnes. My jsme se o tom bavili celkem pravidelně na setkání ministrů financí a byly státy, které to dostaly dříve, ale těch nebylo mnoho. Podle mých informací to dostaly dva státy, zbytek na to čekal do teď.

Podle vás může Česko dostat informace o mixu "čistých" i "špinavých" kont...
Já jsem neřekl, že tam bude nějaký mix. Já jsem řekl, že tam budou data českých daňových poplatníků, ale není možné, aby si někdo myslel, že každý, kdo má konto ve Vaduzu, je zločinec nebo spáchal daňový delikt. Mít konto ve Vaduzu není nic protizákonného. Pokud ta konta odpovídala daňovým přiznáním, která byla české daňové správě předkládána. To znamená, že česká daňová správa teď bude mít možnost porovnat výši těch kont s daňovými přiznáními a podle toho konat, nebo nekonat. Třeba přijdou na to, že je vše v pořádku, ale to já opravdu nevím.

Máte nějaké informace, koho se ta data konkrétně týkají?
Absolutně ne. Informace nemá v tuto chvíli vůbec nikdo a, upřímně řečeno, já si nemyslím, že se k těm informacím někdy dostanu. Protože pochopitelně až si česká daňová správa ta data vyzvedne, tak prostě zahájí standardní šetření, jako každé jiné daňové šetření. Jsou neveřejná a daňová správa je vázána mlčenlivostí.

Celý rozhovor a další informace čtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz