19. března 2013 7:00, aktualizováno  9:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Já se z toho prasete nehroutím, říká v dokumentu Kalousek po zvolení Zemana

Karel Schwarzenberg, Zemanův protikandidát z druhého kola prezidentské volby, sleduje inauguraci společně s Miroslavem Kalouskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg, Zemanův protikandidát z druhého kola prezidentské volby, sleduje inauguraci společně s Miroslavem Kalouskem. | foto: ČTK

PRAHA Žádné překvapení, ale zajímavé detaily a pikantnosti. Zákulisí historicky první přímé volby hlavy státu přibližuje dokumentární film Hledá se prezident, který pozítří vstoupí do kin. Režisér Tomáš Kudrna v něm diváky provází dobou od loňského léta, kdy většina kandidátů ohlásila svůj boj o Hrad. A končí volební výhrou Miloše Zemana.

"Věřím tomu, že každá situace, kterou máme ve filmu, nese o svých protagonistech silnou a jasnou výpověď," míní Kudrna.

Zeman tu opakovaně prezentuje svoji touhu po cigaretě, zálibu ve víně i své dceři. Ke Karlu Schwarzenbergovi se v předsálí veřejných diskusí chová jako laskavý učitel, servítky si nebere naopak vůči Jiřímu Dienstbierovi.

Když je například před debatou v Českém rozhlase a jeho ředitel Peter Duhan pozve kandidáty na cigaretu a koňak do své pracovny, zůstane Dienstbier stranou. Zeman se po něm následně pídí a Duhan mu odpoví: "Další kandidát říká, že nekouří, nepije..." Zeman bodře dodá: "A nesouloží."

Dokument ukazuje boj Jana Fischera se strnulou tváří při fotografování

Jinde naopak Dienstbier už na dálku o Zemanovi prohlašuje: "On je nejen opilý. Ale ještě tady hulí."

Výrazně nevýraznou tváří je Jan Fischer. Dokument ukazuje, jak trénuje tiskovou konferenci nebo jak bojuje se strnulým výrazem při oficiálním fotografování. Zajímavý moment u něj nastane až tehdy, kdy se jeden z jeho podporovatelů nechce smířit s tím, že vyjádřil podporu Zemanovi.

ČTĚTE TAKÉ:

Karel Schwarzenberg většinu filmu neztrácí glanc. Působí laskavě, i když nahluchle, a není mu snadné rozumět. "Do varu" se dostane až těsně před 2. kolem prezidentské volby, kdy jeho nervy povolí pod tíhou lživého inzerátu v deníku Blesk.

Dobrý dojem Schwarzenbergovi ale ve finále zkazí jeho stranický kolega Miroslav Kalousek. Když uklidňuje podporovatele svého předsedy po jeho porážce, na adresu v té chvíli už zvoleného prezidenta Zemana prohlásí: "Já se z toho prasete nehroutím."

kalJan Kálal

Najdete na Lidovky.cz