Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek poslal na Vondru kontrolu. Chce zjistit, zda neplýtval penězi

Alexandr Vondra a Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Vondra a Miroslav Kalousek. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek poslal hloubkovou kontrolu na Úřad vlády. Kontroloři mají jednoznačné zadání: zaměřit se na výdaje, které souvisely s českým předsednictvím Evropské unii.

Informaci přinesly Hospodářské noviny (HN) s tím, že prověrka cílí na sekci, kterou v době předsednictví EU vedl tehdejší vicepremiér a dnešní ministr obrany Alexandr Vondra. Není to náhoda, tvrdí HN a dodávají, že současný ministr obrany má s Kalouskem "velké spory" kvůli armádním nákupům.

Nečas: Zjistím, prověřím, sdělím
Premiér Petr Nečas (ODS) chce zjistit, proč ministerstvo financí prověřuje právě nyní hospodaření části úřadu vlády. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) se ale jedná o běžnou kontrolu, kterých chodí desítky za rok. Kalousek odmítl interpretaci, že by se jednalo o projev jeho sporů s ministrem obrany Alexandrem Vondrou (ODS).

"Zjistím, prověřím, výsledky sdělím. Myslím, že není nezbytné to nafukovat," prohlásil předseda vlády.

Zbrojní zakázky
Kontroloři ministerstva financí (MF) mají zjistit, zda sekce, kterou Vondra vedl, zbytečně nevyhazovala peníze z miliardového rozpočtu určeného předsednictví. Spory mezi oběma ministry začaly, když Vondra řekl, že chce zakázat armádní nákupy přes prostředníky. "Právě na takových obchodech v minulosti vydělávala společnost Omnipol, za kterou stojí Kalouskův blízký přítel Richard Háva," píše deník.

Připomíná, že v posledních týdnech začal Vondrův rezort zveřejňovat informace o zbrojních zakázkách a příjmech Omnipolu, které předchozí vedení tajilo. "Časová shoda s tím, kdy jsem začal prověřovat zakázky na ministerstvu obrany, je pozoruhodná," řekl listu Vondra. Kalousek totiž rozhodnutí o kontrola podepsal 1. září. "Tentýž den Vondra zadal na obraně audit obchodů, které byly v minulosti uzavřeny přes prostředníky," uvádí deník.

Domněnku, že by šlo o cílený útok na Vondru, však Kalousek odmítá a označil ji za paranoidní. "Jde o standardní kontrolu celého úřadu. Nevím jak se generuje, co a kdy se zrovna půjde kontrolovat," řekl.

"Indicií, že prověrka skutečně míří proti Vondrovi, je však dost," píše list. Kontrola se podle nich zaměřuje jen na roky 2007 až 2009. Přesně v té době byl Vondra vicepremiérem pro evropské záležitosti. Navíc chtěli úředníci vyrazit na kontrolu už dlouho, ale svolení dostali až teď.

Zajímavé je i to, že prověrku dělá odbor rozpočtu, který spadá pod náměstka Martina Bartáka. "Tedy pod muže, který o obchodech na obraně roky rozhodoval coby první náměstek a pak i ministr," dodává list.

Bez ohledu na motivaci kontroly je podle deníku pravděpodobné, že se nesrovnalosti najdou. Podle informací HN půjde především o nápadně nevýhodné nákupy a smlouvy s dodavateli.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...