Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek: Předseda Schwarzenberg v budoucí vládě být musí, já ne

Miroslav Kalousek - rozhovor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek - rozhovor | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Ministerstvo financí pro Miroslava Kalouska není při vyjednáváních o budoucí vládě nepřekročitelná podmínka, říká v rozhovoru pro LN sám první místopředseda TOP 09. "Nikdy jsme nic takového neřekli nejen slovem, ale dokonce ani pohledem," dodává Kalousek s tím, že personálie zatím jejich strana neřešila.

LN Jak daleko jste v jednáních?
Jsme poměrně daleko v jednáních o programu. Běží velmi klopotně, protože si naprosto jasně potřebujeme rozumět, co se tou kterou větou myslí, protože nás čeká, abychom se pak v průběhu vládnutí nepřekvapovali. To bude velmi nepopulární mise a není nic nepříjemnějšího, než když v průběhu reforem ta či ona strana začne měknout v kolenou a říkat: My jsme to tenkrát mysleli jinak.

Čtěte také

LN Oficiálně sice pořád vyjednáváte jen o programu, ale Petr Nečas vám ve čtvrtek v novinách nabízí ministerstvo práce. Nabídl vám ho i osobně?
Ne. A jako zkušený straník mám docela pochopení, že před kongresem by pro Petra Nečase takové rozhovory byly málo komfortní.

LN Různí zasvěcení ale bokem říkají, že se o obsazení už mluví.
Já si uvědomuji, že někde uvnitř ODS nebo Věcí veřejných pravděpodobně probíhají diskuse o obsazení vlády. A mě zlobí, když se říká, že o tom vyjednává i TOP. Nikdo z TOP 09 nejednal s nikým z jiné politické strany o personálním obsazení, tím jsem si jist. U nás je jisté jen to, že Karel Schwarzenberg ve vládě být musí. Miroslav Kalousek tam vůbec být nemusí.

LN Takže pro TOP není Kalousek na financích nepřekročitelná podmínka?
Nikdy jsme nic takového neřekli nejen slovem, ale dokonce ani pohledem.

Miroslav Kalousek - rozhovor

LN A je pravda, že jste v pondělí na K9 řekl: Trváme s Karlem Schwarzenbergem na tom, že se nebudou převádět žádné kompetence mezi ministerstvy? Prý šlo o to, aby se z vámi vyhlédnutých financí nepřenesl na ministerstvo průmyslu odbor pro státní podniky.
Hovořilo se o úplně jiném ministerstvu. Když už vám někdo vynáší, tak ať vám vynáší přesně. Já jsem upozornil na to, že jednáme o programu, ale nejednáme o zbožných přáních vyděšených lobbistů, kteří byli konfrontováni s úplně jiným výsledkem voleb, než čekali, a teď běhají po Praze a křičí, že přijdou-li o tohle sousto, musí z něj být vytržena aspoň jedna rozinka.

LN O jaké ministerstvo šlo?
Zemědělství. Ale já informace z K9 vynášet nebudu.

LN Ve volbách jste dýchali na záda ODS. Má TOP 09 nakročeno být hegemonem pravice?
Vy znáte politika, který by vám řekl, že nechce vyhrát volby? Realitou je, že dnes nemáme žádné velké a malé strany. ODS byla zvyklá, že dominuje nesocialistické části spektra. No, to už nedominuje.

LN Co kdyby na kongresu ODS Petr Nečas nedostal vedení, jaké si přeje? Znamenalo by to, že máte nestabilního partnera?
Mně nepřísluší komentovat dění uvnitř jiné strany. My jsme s občanskými demokraty odsouzeni ke spolupráci a držíme jim palce, aby co nejméně energie museli vydávat dovnitř své strany a řešit sami sebe. Teď je třeba dojednat vládu.

Celý rozhovor si můžete přečíst v sobotním vydání deníku

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
HR NADŠENEC (30 - 45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 44 988 Kč