Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kalousek: Prioritou je pro nás vláda, nikoli předčasné volby

Česko

  23:06aktualizováno  23:26
PRAHA - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvítal rozhodnutí premiéra Petra Nečase (ODS) podat v pondělí rezignaci. Prioritou TOP 09 je podle něj zajistit podporu vládě rozpočtové odpovědnosti. O jménu budoucího premiéra se však bavit nechtěl. "To je předčasná diskuse," říká Kalousek v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se vyjadřuje k aktuální policejní razii. foto: MAFRA - Petr Topič

Lidovky.cz: Premiér Nečas rezignoval. Co to znamená pro TOP 09?
My si toho rozhodnutí velmi vážíme, jako odpovědného rozhodnutí. Pan premiér nám to oznámil a my jsme mu poděkovali za jeho práci. Bylo to politicky odpovědné rozhodnutí a ty další představy zcela konvenují s našimi. Chceme učinit vše pro to, abychom získali důvěru Sněmovny a vláda rozpočtové odpovědnosti mohla pokračovat. Pokud by se to nepodařilo, pak jistě budeme hledat rychlou dohodu o předčasných volbách.

Schwarzenberg: Nečas reagoval čestně

Předseda TOP 09 v reakci na oznámení rezignace Petra Nečase (ODS) serveru Lidovky.cz řekl: "Reagoval čestně na situaci a je na ODS, aby nám navrhla kandidáta."

Lidovky.cz: Znamená to, že prioritou je pokračování současné vlády s jiným premérem, tedy i bez Petra Nečase?
Karel Schwarzenberg řekl, že předčasné volby by pro naši stranu byly volbou v případě, že by vláda rozpočtové odpovědnosti nedostala ve Sněmovně důvěru. Nemyslím si, že pan předseda v tu chvíli myslel na vládu Petra Nečase. V tu chvíli myslel obecně koaliční vládu. 

Lidovky.cz: Zdá se, že ve hře o místo premiéra je hlavně ministr průmyslu Martin Kuba, je to tak?
To je naprosto předčasná diskuse. Respektujeme, že nominant na předsedu vlády bude z ODS. Ale není to tak, že budeme respektovat jakékoli jméno. Na tom jméně se musíme domluvit v koalici a do té doby já žádné nebudu komentovat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!