17. září 2014 13:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek se poslanci Ondráčkovi za komunistického fízla neomluví

Misroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Misroslav Kalousek | foto: © ČTKČeská pozice

PRAHA Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se neomluví poslanci KSČM Zdeňkovi Ondráčkovi za to, že ho na plénu nazval "komunistickým fízlem". Verdikt mandátového a imunitního výboru, který o omluvě rozhodl, označil za hanbu stran vládní koalice, které v něm mají většinu.

"Toto rozhodnutí je jejich hanbou a já se na jejich hanbě podílet nebudu. Odvolal jsem se k Poslanecké sněmovně a samozřejmě se neomluvím," napsal v dnešním sdělení Kalousek. V něm Ondráčka označil taky za "bývalou Jakešovu mlátičku z Palachova týdne". Sněmovna se bude záležitostí zabývat příští týden ve čtvrtek.

Ondráček byl coby člen SNB v lednu 1989 u toho, když policie tvrdě zasáhla proti demonstrujícím studentům během Palachova týdne. Ondráčkovou smůlou bylo, že se k tomu sám přiznal, na což média později několikrát upozornila, naposledy když se na podzim rozhodl kandidovat do sněmovny. V rozhovoru pro časopis Mladý svět totiž v roce 1989 vysloveně uvedl, že bil lidi a obuškem uhodil i demonstrující dívku.

PSALI JSME

Ondráček už po úterním zasedání rozhodnutí výboru přivítal. Poukazuje na to, že pod pojmem "fízl" je obecně vnímán pracovník nebo spolupracovník někdejší Státní bezpečnosti (StB), zatímco on působil u Veřejné bezpečnosti.

Anketa

Dá se bývalý příslušník Veřejné bezpečnosti nazvat komunistickým fízlem?

Ano. Sloužil přeci u policie podřízené komunistickému režimu. 360
Ne. Příslušníci Veřejné bezpečnosti nebyli stejně zákeřní jako příslušníci StB. 37
Nevím. 5
ČTK