29. února 2012 16:00, aktualizováno  16:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vlečkový úřad? Kalousek má seznam institucí, které chce zrušit

Premiér Petr Nečas (vpravo) v diskuzi s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas (vpravo) v diskuzi s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. | foto: ČTK

PRAHA Dva a půl tisíce úředníků propustit, desítky úřadů zrušit či včlenit do existujících institucí. Ministr financí Miroslav Kalousek se pustil do boje s byrokracií v Česku. A řídí se přitom tipy ze seriálu Úřady bez pointy, v nichž LN každý týden mapují nekřiklavější případy úřednického plýtvání za státní peníze.

Jeden příklad za všechny: první díl seriálu upozornil na Vojenský vlečkový úřad. O existenci instituce, která jen vloni vysosala z eráru 24 milionů korun, zákonodárci zaměření na armádní záležitosti vůbec netuší.

„Zní to jako silvestrovský vtip, v životě jsem o tom neslyšel. Hned volám ministrovi, co úřad dělá,“ říkal už v lednu šéf sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím (ODS). Resort obratem vzkázal, že úřad plní „nezastupitelnou úlohu a o jeho zrušení se neuvažuje“.

Státní úřady na odstřel

Právě vlečkový úřad se nyní octil na soupisce Kalouskových tipů zbytečných institucí. A spolu s ním i další úřady, které LN zařadily do seriálu. Třeba Vinařský fond či plemenářská inspekce.

Návrh na škrtání ve státních organizacích se vztahuje k apelu premiéra Petra Nečase (ODS). Ten zkraje roku vyzval všechny ministry, aby do konce března předložili návrhy agend, bez nichž se jejich resorty mohou obejít. I proto Kalousek vypracoval seznam zbytečných úřadů.

Více o Kalouskově seznamu úřadů na odstřel najdete ve čtvrtečním vydání Lidových novin.

Lidové noviny v iPadu a iPhonu