Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kalousek stranickému šéfovi miliardu nedá

Česko

  16:23
PRAHA - S nepořízenou odešel šéf lidovců a zároveň ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek od spolustraníka Miroslava Kalouska. Strážce státní kasy mu miliardu navíc na příští rok do rozpočtu nedá. Čunek má ale obavy, že navrhovaný rozpočet bude pro bytovou politiku likvidační.

Miroslav Kalousek a Jiří Čunek. foto: ČTK

"Jednání bude v nejbližší době pokračovat," řekl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Hynek Jordán. Ministerstvo financí výsledek schůzky obou ministrů nekomentovalo.

Rozpočet Čunkova ministerstva na příští rok je zatím plánován na 13,3 miliardy korun, letošní je o čtyři miliardy vyšší. "Ministr financí nabídl ministrovi pro místní rozvoj určitou částku, která náš problém s bytovou výstavbou a s podporou regionů nijak neřeší," uvedl Jordán. "Snahou ministerstva financí jsou úspory v rozpočtu, protože jsou nezbytné," řekl k obecné pozici MF jeho mluvčí Ondřej Jakob.

Bez navýšení rozpočtu MMR a Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) nebude podle Čunka možné čelit dopadům razantnější deregulace nájemného, například v podobě podpory výstavby nájemních a malometrážních bytů.

Do problémů se některé programy podporované ministerstvem dostávají již letos. Například programu, ze kterého se financují opravy panelových domů, podle ředitele SFRB Jana Wagnera hrozí, že bude již brzy bez peněz.  Vláda pro letošní rok fondu na program Panel schválila 1,5 miliardy korun, tedy zhruba třetinu loňské částky. 

Z dotací ministerstva se dále financuje například technická infrastruktura nutná pro výstavbu bytových domů nebo stavby sociálních nájemních bytů. Do regionů dává MMR peníze například na oživení bývalých vojenských areálů a na obnovu obecního a krajského majetku postiženého živelními pohromami.

První návrh státního rozpočtu na příští rok schválila vláda na konci června. V roce 2009 by měl schodek rozpočtu činit 38,1 miliardy korun. Výdaje rozpočtu by měly být 1,053 bilionu korun.

Kompletní návrh zákona o státním rozpočtu pro příští by mělo ministerstvo financí předložit vládě ke schválení do konce srpna. Do konce září by jej měla schválit vláda a předložit Poslanecké sněmovně. Ta by měla rozpočet schválit do konce roku.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat