Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek: V Praze vznikla Kmotrovská koalice korupčního kartelu

Exministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exministr financí Miroslav Kalousek | foto: Lidové noviny

PRAHA V dalších čtyřech letech povede Prahu ODS s ČSSD. Podle prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska se ale nejedná o velkou koalici, nýbrž o tzv. 5K - Kmotrovskou koalici korupčního kartelu s komunisty. Možnost, že by TOP 09 přijala nabídku usednout v radě města, je tak podle něj absurdní. Premiér a předseda ODS Petr Nečas označil vzniklou koalici za politicky nesprávný krok.

Informaci o uzavření koaliční smlouvy v úterních časně ranních hodinách mezi ODS a ČSSD přinesl jako první server Lidovky.cz.

Čtěte více:

ODS v úterý odpoledne na tiskové konferenci potvrdila dřívejší informaci LN, že nabídnou poslední jedenácté místo v radě města vítězi pražských voleb TOP 09, aby měla strana přístup ke kontrole hospodaření hlavního města.

Podle Kalouska ale místo v radě pro tento úkol nestačí. "Pokud chce koalice 4K tvrdit, že chce, aby měla TOP 09 kontrolní možnosti, ať nám nenabízí místo v radě, ale předsedu kontrolního výboru," uvedl Kalousek.

Rozložení sil v Praze

V 11členné radě hlavního města zřejmě usednou strany v poměru 6:5, ale není zatím jasné, která strana získá křeslo k dobru. Ve hře je i varianta, že radu coby 11. člen doplní někdo z TOP 09. Primátorem by se měl stát Bohuslav Svoboda z ODS. Socialisté by naopak měli obsadit důležité resorty financí a dopravy.

Podle něj ale ODS a ČSSD toto místo raději nabízí komunistům. "Takže by to nebylo 4K, ale 5K. Tedy Kmotrovská koalice korupčního kartelu s komunisty," upřesnil Kalousek.

Místo v radě? Výsměch!

Volební lídr TOP 09 Zdeněk Tůma nevěří, že strana dostane nabídku usednout v radě. "Myslím, že je ani nenapadne takovou blbost udělat," řekl serveru Lidovky.cz. Podobné gesto by prý rozhovně nevnímal jako vstřícné. "Byl by to výsměch," řekl.

Tůma také uvedl, že už po pondělním jednání nezbýval žádný další prostor k diskuzi, proto brzké rozhodnutí očekával. I přes pondělní "poměrně konstruktivní" jednání s ODS ale tušil spíše variantu, že se ODS rozhodne pro koalici s ČSSD.

"Překvapení se nakonec nekonalo a byla uzavřena koalice, o níž jsme se domnívali, že je sjednávána už delší dobu," konstatoval Tůma. Je prý zvědavý, jakými argumenty budou strany uzavření koalice obhajovat.

Nečas: Už se tolik nedivím

Předseda ODS a premiér Petr Nečas uvedl, že koalici mezi ODS a ČSSD v Praze pokládá za politicky nesprávný krok. Už poněkolikáté zdůraznil, že lepším krokem by podle něj byla pravicová koalice s TOP 09.

Dodal však, že na výsledku jednání má svůj podíl i přístup vítězné TOP 09 v Praze. "Na základě chování představitelů TOP 09 se postupu pražské ODS divím méně, než bych se divil před čtyřmi týdny," uvedl předseda občanských demokratů.

Čtěte také:

Svoboda na sále

Přestože se volební lídr pražské ODS a budoucí primátor Bohuslav Svoboda účastnil vyjednávání, které trvalo do časných ranních hodin, po deváté hodině už gynekolog a porodník Svoboda na sále operoval. A odpoledne se účastnil tiskové konference pražské ODS.

Je si prý vědom toho, že pražská ODS bude čelit kritice kvůli koalici s ČSSD ze všech možných stran.  Má pro ně však prý jedinou odpověď: "Přijďte za mnou za půl roku a řekněte mi, co jsme porušili z toho, co jsme slíbili před volbami. A jestli nedodržíme to, co říkáme v zásadních věcech, poté bude teprve správná chvíle, aby nás roztrhali na padrť," míní Svoboda.

Návrh koaliční smlouvy, kterou zástupci vyjednávacího týmu ODS i ČSSD dojednali v noci na úterý, už schválili zastupitelské kluby obou stran. K oficiálnímu podpisu smlouvy tak zřejmě dojde v nejbližší době.

Podrazácká dohoda

Jiří Dienstbier, volební lídr ČSSD, odstoupil z vyjednávacího týmu právě na protest proti vznikající velké koalici. V úterý zopakoval, že takovou koalici v pražském zastupitelstvu nepodpoří. ČSSD podle něj porušila sliby, které dala voličům. "I způsob, jak k tomu došlo (uzavření dohody), považuji za podrazácký," zdůraznil.

Související:


"Je podivné, že pánové Březina a Hulinský (vyjednávači ČSSD) zdůrazňovali, že jde především o program. Přitom jsme se ani nepokusili vyjednat lepší podmínky s TOP 09," komentoval koaliční jednání pro ČTK Dienstbier.

Proti koalici ČSSD s ODS se staví i úřadující předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. "Koalici mezi ODS a ČSSD v Praze jsem si nepřál a tuto koalici nepodporuji. Pražská ODS má snad tu nejhorší pověst v zemi a spolupráce s ní ČSSD mezi lidmi logicky poškozuje," uvedl Sobotka.

John o velké koalici

Podle předsedy VV Radka Johna je uzavření velké koalice pro voliče velkým zkalmáním a pro jeho stranu potvrzením oprávněnosti vzniklých koalic v Praze 1 a Praze 5 bez účasti ODS.

"Pokládám si otázku, zda vznik velké koalice v pražské metropoli není předznamenáním ambic řešit celostátní politiku obdobným způsobem. I o tom rozhodne veřejné mínění dalších dní," dodal John.

"Ve staronové koalici ODS a ČSSD vidím snahu zametat stopy neprůhledného pražského vládnutí," doplnil názor KDU-ČSL předseda pražské městské organizace Libor Galatík.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!