Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kalousek: Vláda kvůli Fajádovi porušila mezinárodní právo a Pelikán je ruský agent

USA

  13:32aktualizováno  14:14
PRAHA - Vláda podle TOP 09 při propuštění Libanonce Alího Fajáda porušila české i mezinárodní právo. Když muže podezřelého z terorismu nevydala, měla ho za údajné trestné činy stíhat v Česku, je přesvědčena opoziční strana. Kvůli případu se TOP 09 obrátila na městského státního zástupce v Praze, aby zvážil, zda nebyl spáchán trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby, popřípadě jiný. Vláda pochybení odmítá.

Miroslav Kalousek. foto:  Dan Materna, MAFRA

Ministerstvo spravedlnosti tento názor odmítlo. Zdůraznilo, že Spojené státy Českou republiku nepožádaly o provedení trestního stíhání v ČR a ani tento úmysl nenaznačovaly. Nebyly tak splněny všechny podmínky pro to, aby Česko mohlo Fajáda stíhat, uvedl náměstek ministra Petr Jäger. Ministr Robert Pelikán (ANO) upozornil, že trestní stíhání nezahajuje ministr, ale státní zastupitelství.

PŘEHLEDNĚ: Hádky, potvrzování a popírání tajností u Fajáda a unesených Češek

„Spojené státy nepožádaly. Krom toho by si měli uvědomit, že ministr spravedlnosti nezahajuje trestní stíhání, to dělá státní zastupitelství. Mně je známo, že městské státní zastupitelství se zabývalo otázkou, jestli nemá proti panu Fajádovi zahájit stíhání z nějakého důvodu a neudělalo to,“ vzkázal kritikům Pelikán.

„Propuštění Alího Fajáda bylo nejenom nezákonné, ale ve svém důsledku ohrozilo i bezpečnost všech občanů České republiky a vyvolalo oprávněné pochybnosti u našich spojenců, zda jsme právním státem,“ uvedl předtím šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Pelikána označil za aktivního spolupracovníka ruských zpravodajských služeb. „Ti pánové nebyli teroristi, ale obchodníci se zbraněmi. To by pro pana Kalouska mohlo být sympatické, on má mezi nimi spoustu kamarádů,“ kontroval Pelikán.

Česko Fajáda podle ministerstva spravedlnosti stíhat nemohlo

Ministerstvo spravedlnosti odmítlo názor, že propuštěním Alího Fajáda podezřelého z terorismu porušilo české i mezinárodní právo.

Zdůraznilo, že Spojené státy Českou republiku nepožádaly o provedení trestního stíhání v ČR a ani tento úmysl nenaznačovaly.

Nebyly tak splněny všechny podmínky pro to, aby Česko mohlo Fajáda stíhat, řekl náměstek ministra Petr Jäger.

„Alí Fajád byl obžalován z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, z pokusu použít protiletadlovou střelu a z pokusu poskytnout podporu teroristické organizaci. Tyto skutky jsou trestné i u nás, a proto měl ministr spravedlnosti pouze dvě legální možnosti - Alího Fajáda buď vydat naším spojencům, anebo zajistit jeho stíhání na území České republiky,“ uvedl dále Kalousek.

Katarský princ číslo dvě

Tento názor sdílí i advokát Jaroslav Ortman. „Měl být podroben trestnímu řízení v České republice, která by jeho skutek odstíhala. Toto je katarský princ číslo dvě,“ uvedl v narážce na případ Hámida bin Abdala Sáního, který byl v Česku obžalovaný ze sexuálních styků se školačkami a ministerstvo spravedlnosti ho vydalo do rodného Kataru. Právník Josef Lžičař, který Sáního zastupuje, se k Fajádově kauze vyjadřovat nechtěl s tím, že nezná její pozadí. Uvedl pouze, že Česko by nevydaného cizince stíhat mohlo.

Bělobrádek: Za výměnu Fajáda a unesených Čechů nese odpovědnost hnutí ANO

O tom, že Fajád nebude vydán do Spojených států, rozhodl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Soud pak Fajáda propustil na svobodu ve stejný den, kdy se pět Čechů unesených v Libanonu vrátilo do vlasti. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) posléze médiím řekl, že podmínkou propuštění pětice Čechů bylo to, aby Česko nevydalo Fajáda do USA. Prohlášení Stropnického vyvolalo tvrdou kritiku na jeho adresu.

TOP 09 je ale přesvědčena, že „štvanice“ na ministra obrany je pouze odváděním pozornosti. „Tím, kdo ohrozil bezpečnost a důvěru ČR, nebyl ministr Stropnický, ale ministr Pelikán. Politickou odpovědnost pak nese vládní koalice jako celek,“ tvrdí opoziční strana.

Tajné jednání o únicích

Případ údajného úniku informací z Bezpečnostní rady státu se Sněmovna rozhodla projednávat na neveřejném jednání. Rozhodla o tom v pátek na návrh KSČM ještě před schvalováním programu schůze, který pravděpodobně kvůli nesouhlasu koalice neschválí, a schůze tím skončí.

Proti neveřejnému jednání se na samém počátku postavila pouze TOP 09, jejíž předseda Miroslav Kalousek to označil za výsměch.

Předseda komunistů Vojtěch Filip svůj návrh na utajené jednání odůvodnil tím, že i v debatě před schvalováním programu by mohly zaznít informace, jejichž zveřejnění by znamenalo riziko pro občany.

„Nemůžeme riskovat, že by informaci měly unikat z Poslanecké sněmovny,“ uvedl Filip. Podpořil ho předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, který si není jist tím, co řeknou jednotliví členové vlády, kteří "neumí držet jazyk za zuby".

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.