Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek: Volání po změně systému o 17. listopadu bylo nestoudné

Účastníci happeningu s kartony zobrazujícími členy vlády v přilbách a se štíty bývalé komunistické SNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Účastníci happeningu s kartony zobrazujícími členy vlády v přilbách a se štíty bývalé komunistické SNB | foto: Michal Kamaryt, ČTK

PRAHA Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil sobotní protest odborářů a iniciativ proti vládě za legitimní, vláda ale podle něj "nebude dělat socialistický program".

Nestoudné ale podle něj bylo volání po změně systému právě o 17. listopadu. Kalousek to uvedl v Otázkách Václava Moravce.

Požadavek jiné demokracie

Kalousek se pozastavil nad požadavkem spolupořádajících občanských iniciativ, že chtějí jinou demokracii. Dotázal se, zda si přejí "komunistický demokratický centralismus".

17. listopad na serveru Lidovky.cz

Nedostatky současného systému v Česku, tedy přetrvávající korupce nebo klientelismus, nemohou být podle Kalouska důvodem ke změně systému. "Volat kvůli tomu po změně systému právě 17. listopadu po všech zkušenostech s totalitními režimy já pokládám za nestoudnost," prohlásil Kalousek.

Podle Štěcha vyjádřili demonstrující názor většiny

Předseda Senátu a někdejší odborový předák Milan Štěch (ČSSD) v Partii na televizi Prima Family uvedl, že demonstrace se uskutečnila podle představ pořadatelů a že řečené korespondovalo s výraznou většinou názorů českých občanů.

K počtu demonstrantů uvedl, že se spíše čekalo, že přijedou lidé z Prahy a okolí. Na demonstraci podle odhadů policie přišlo 10.000 lidí, podle odborů až 25.000. Mnozí podle Štěcha nepřijeli kvůli obavám, že by ztratili práci, pokud by byli vidět na televizních záběrech.

Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera v pořadu toto tvrzení označil za přehnané a "z říše snů". "Ono došlo k tomu, že odborářům došly peníze a už nemají peníze na to, aby svezli odboráře z půlky republiky," uvedl.

K menší účasti podle něj přispělo také to, že 17. listopadu byl státní svátek, takže řada pražských obchodů měla zavřeno. Kubera také varoval před případnou generální stávkou, která by v době krize poškodila hospodářství, zaměstnavatele i zaměstnance. Štěch namítl, že krátkodobá stávka by významné ekonomické dopady neměla.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!