1. srpna 2011 14:26, aktualizováno  19:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek zaplatí ze svého 80 tisíc kvůli ProMoPro

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo financí dostalo od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu 80 000 korun, a to za zveřejnění bankovních informací v kauze Promopro. Ministr Kalousek se rozhodl zaplatit pokutu ze svého.

Informaci ČT potvrdila mluvčí úřadu Hana Štěpánková. Podle ní už rozhodnutí o udělení pokuty nabylo právní moci, a to 29. července. Ministerstvo má nyní 30 dní na zaplacení, dodala.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09)řekl, že ministerstvo pokutu zaplatí. Protože se vše odehrálo na jeho odpovědnost, hodlá svému úřadu peníze vrátit formou sponzorského daru.

PROMOPRO

ProMoPro - Veselý

Společnost Promopro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky a další služby na konference v Praze a v regionech.

Zakázku dostala bez řádného výběrového řízení, od úřadu vlády za ni dostala zaplaceno téměř 551 milionů korun.

Ministerstvo v únoru uvedlo, že není zřejmé, co stát získal za zhruba 240 milionů korun. Část peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku.

Případ vyšetřuje policie i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Trestní oznámení podali i majitelé firmy Promopro.

Ministerstvo bylo podle úřadu sankcionováno kvůli porušení zákona o ochraně osobních údajů tím, že v polovině února zveřejnilo informace o pohybu na bankovních účtech majitelů firmy Promopro bez jejich souhlasu. ÚOOÚ kvůli tomu počátkem června nařídil tyto informace odstranit z webových stránek ministerstva, což už bylo splněno. Pokutu uložil ÚOOÚ ve správním řízení.

Pokutu zaplatí Kalousek sponzorským darem

"Bylo to na můj pokyn. Já jsem také řekl, že za to nesu veškerou odpovědnost a udělal bych to zase," řekl Kalousek. Rozhodnutí ÚOOÚ je pro něj nepochopitelné, ale bude jej respektovat. Ministr financí připomněl, že pokuta, kterou zaplatí ministerstvo financí, je příspěvkem do státního rozpočtu.

"Nicméně kapitola ministerstva samozřejmě vydá 80 000 korun. Já to vyřeším tak, že dám ministerstvu financí sponzorský dar ve stejné výši," dodal Kalousek.

Už dříve ministr upozornil k postoji ochránců soukromí uváděl, že informace byly zveřejněny na jeho příkaz, za pochybení má tedy osobní odpovědnost a na pokutě se hodlá finančně podílet. Informace podle něj ministerstvo zveřejnilo po výzvě ředitele firmy Promopro Jaroslava Veselého, aby tak učinilo.

"Bral jsem to jako jeho souhlas s uveřejněním osobních údajů. O to více komické mi přišlo, když si na to stěžoval. Asi netušil, kolik toho víme," řekl Kalousek.

VONDRA KE KAUZE PROMOPRO

ÚOOÚ prošetřoval ministerstvo kvůli informacím o bankovních převodech v souvislosti se spornou vládní zakázkou pro firmu PROMOPRO spol. s r.o. během českého předsednictví EU, které úřad zveřejnil na tiskové konferenci letošního 17. února.

Kalousek a jeho podřízení na ní zveřejnili všechna svá zjištění včetně informací o soukromých účtech majitelů firmy, která podle nich vedla k podání trestního oznámení kvůli zakázce.

"Osobní údaje zde byly zveřejněny v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů, protože osoby, jimž údaje náleží, k tomu nedaly souhlas," uvedla Štěpánková.

Lidovky.cz, ČTK