Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kalousek zvažuje kvůli volbě do Rady ČT vystoupení z církve, vadí mu postoj kardinála Duky

Předseda Poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. foto: ČTK

Praha - Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje vystoupení z katolické církve kvůli chování kardinála a pražského arcibiskupa Dominka Duky. Ten totiž prosazoval ekonomku a bývalou analytičku Institutu Václava Klause Hanu Lipovskou do Rady ČT. Ta při tajné středeční volbě poslanců uspěla a spolu s ní byli do Rady zvoleni moderátor Lubomír Xaver Veselý či novinář Pavel Matocha. Na spor upozornil server iDnes.cz.
  16:23

Na ČT dohlédne Hana Lipovská či Xaver Veselý. Sněmovna po tajném hlasování doplnila radu

Kardinál Dominik Duka vyjádřil na sociální síti Twitter radost nad úspěchem ekonomky Hany Lipovské a nově členky Rady České televize. „Gratuluji nominantce ČBK Haně Lipovské k úspěšné kandidatuře. Oceňuji její statečnost a pokoru, s jakou po několik měsíců dokázala čelit vyloženě nenávistné a naprosto nepochopitelné kampani některých zájmových skupin. Podobný dík patří i poslancům, že těmto křiklounům nepodlehli,“ ocenil úspěch Lipovské pražský arcibiskup. Na to reagoval šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek rovněž na Twitteru.

„Otče kardinále, Vámi nominovaná osoba se vyjádřila, že nerozumí smyslu veřejnoprávních médií. Ideální kvalifikace pro radní ČT. Díky Vám jsem byl desítky let hrdý na to, že jsem katolík. Kvůli Vám dnes přemýšlím o tom, že z katolické církve vystoupím,“ napsal bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který před tím, než založil TOP 09, a předtím působil v KDU-ČSL, kterou také jeden čas vedl.

Lipovská, kterou oficiálně navrhovala Česká biskupská konference, v tajné volbě získala 114 hlasů. Kromě ní byl zvolen například moderátor Lubomír Xaver Veselý se 111 hlasy či novinář Pavel Matocha, který získal 108 hlasů. Ekonomka Lipovská média veřejné služby kritizovala a díky svým výrokům, že „nerozumí roli veřejnoprávních médií a že bychom se bez nich obešli“, čelila kritice zejména z řad opozice.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!