19. června 2013 19:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalouska čeká ve čtvrtek výslech. Hodlám pravdivě odpovídat, tvrdí

Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Řada už došla i na ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Kriminalisté si ho na čtvrtek pozvali k výslechu v kauze kolem Jany Nagyové, blízké spolupracovnice expremiéra Petra Nečase (ODS).

Po středečním šestihodinovém výslechu Nagyové přijde ve čtvrtek řada na Kalouska. Zjištění serveru Lidovky.cz potvrdil sám ministr. Konkrétní čas a místo výslechu ale odmítl sdělit. "Samozřejmě že vím, kdy tam jdu, ale myslíte si, že chci procházet špalírem novinářů?" uvedl Kalousek. Výslechy začínají v Praze od 9 hodin. 

K výslechu ho prý žádný právník doprovázet nebude. "Proč? Já jdu jen jako svědek říct, co se dělo. Hodlám pravdivě odpovědět na všechny otázky," podotkl ministr.

ČTĚTE TAKÉ:

'Nezapomeň říct Kaldovi'

Miroslav Kalousek by měl kriminalistům osvětlit, jak to bylo s nabízením trafik ve státních podnicích trojici rebelujících poslanců Petru Tluchořovi, Ivanu Fuksovi a Marku Šnajdrovi. Byl to totiž on, kdo ze své funkce měl pravomoc dosadit politiky do těchto funkcí - ať už v Čepru (kam zamířil Šnajdr) nebo Českém Aeroholdingu (kde se našlo místo pro Fuksu, Tluchoř trafiku odmítl, ale v rámci domluvy podle policie nastoupil do Českých drah Libor Antoš).

"...Nezapomeň říct Kaldovi o tom Šnajdrovi...“ napsala Nagyová Nečasovi v SMS zprávě odeslané 21. listopadu - tedy dva týdny poté, co rebelující poslanci složili poslanecké mandáty a podle policie čekali na slíbené posty. "Kaldou" je míněn právě Kalousek.

Jana Nagyová vypovídala ve středu už podruhé. Podle jejího obhájce už její výslechy vydaly na 38 až 40 stran textu. "To je opravdu hodně materiálu," řekl advokát Eduard Bruna. Na dotazy kriminalistů bude odpovídat znovu příští týden.

Kvůli dlouhému výslechu Nagyové policisté odložili výslech Romana Bočka, bývalého náměstka ministrů zemědělství. Právě on, spolu s Nagyovou, měl podle policie navádět Nečase, aby trojici poslanců slíbil lukrativní místa ve státních podnicích. Čeká se také ještě na výslech Libora Antoše.

K TÉMATU:

Výslechům se zřejmě nevyhnou ani šéfové ČEZu a Českých drah - Daniel Beneš a Petr Žaluda. I oni se totiž objevili v přepisech policejních odposlechů. "Předseda představenstva obchodní firmy ČEZ Daniel Beneš uvádí, že ho napadlo, aby (předseda vlády Petr Nečas) přijal jejich požadavky - pro toho funkce v NKÚ, pro toho VZP," píše se mimo jiné v komentáři k odposlechu telefonického hovoru Beneše a Nagyové.

spaŠárka Pálková, khuKarel Hrubeš