Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kalouska si vážím a ProMoPro už neřeším, říká odcházející Cícer

Česko

  16:37
PRAHA - Finanční analytický útvar upozornil v posledních měsících policii na několik kauz se škodou v řádu desítek až stovek milionů korun. V rozhovoru pro server Lidovky.cz to říká jeho končící šéf Milan Cícer, který stále v dobrém vzpomíná na exministra Miroslava Kalouska (TOP 09). Ke kauze ProMoPro už se naopak vracet nechce.

Končící šéf Milan Cícer Finančního analytického útvaru. foto: ČTK

Lidovky.cz: Vicepremiér Andrej Babiš v televizi oznámil, že skončíte ve vedení Finančního analytického útvaru (FAÚ) a přejdete do Útvaru pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Sedí to?
Je to pravda, tak jsme se domluvili. Od pondělí 10. února tam nastupuji.

Lidovky.cz: Stihl vám pan Babiš už říct, že vás ve vedení FAÚ nahradí Libor Kazda?
Od pana Babiše jsem to nevěděl. Nicméně pana Kazdu historicky ze svého působení u policie znám a předpokládám, že v průběhu nadcházejícího týdne dojde k bezproblémovému předání.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Co můžete říct o svém nástupci?
Zažil jsem ho jako velmi slušného a zkušeného policistu i policejního manažera. Doufám, že bude nějakým způsobem pokračovat a že se FAÚ posune dál. Budu mu držet palce.

Lidovky.cz: Jakou mu necháváte největší rozdělanou práci?
Přebere úřad, který je v chodu a dobře funguje, což je vidět i na statistických výsledcích. Pořád je ale možné minimálně na úrovni boje proti daňovým únikům se posouvat dál.

Lidovky.cz: S činností FAÚ je spojena kauza ProMoPro, která stála u politického konce exministra Alexandra Vondry (ODS). Cítil jste někdy tlak politické objednávky, ať už od bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) nebo jeho nástupce Jana Fischera?
Ze strany pana ministra Kalouska i Fischera byla spolupráce kultivovaná. Pana Kalouska si pořád nesmírně vážím, protože mi dal prostor úřad posunout. Od volnosti v personální rovině po navýšení pracovních tabulek tak, aby výsledky mohly být takové, jaké jsou. Spekulace, že fungujeme na objednávku, musím odmítnout. Myslím, že to ani nelze, protože zákon je nastaven dost striktně.

Lidovky.cz: Dobře, ale co následující kontrast. U většiny případů jste nemohli nic konkrétního říct, v kauze ProMoPro byla ale zveřejněna detailů celá řada. Nebyla to chyba?
Těžko zpětně hodnotit. Bylo to rozhodnutí tehdejšího ministra Kalouska. Samozřejmě v reakci na mediální vystoupení různých stran. Prostě se to stalo a už bych se k tomu nevracel. Jinak je ale pravdou, že kauzy, kterými se zabýváme, by měly zůstat v určitém stupni utajení do té doby, než o nich soud nebo jiný příslušný orgán ve finále rozhodne.

Lidovky.cz: Má ještě některá z věcí, kterou jste se v poslední době zabývali, potenciál politické výbušnosti? Nebo na tomto poli bude nějaký čas klid?
Nedělím kauzy na ty s politickou výbušností. Ale za období posledních několika měsíců jsme policii formou trestních oznámení předali několik zajímavých kauz. A nechám na policii, za jak dlouho je zpracuje k nějakému závěru.

Lidovky.cz: Kauz, ve kterých figurují bývalí nebo současní politici?
Ne, tak jsem to vůbec nemyslel. Myslel jsem kauzy různých charakterů se škodou v řádech desítek až stovek milionů korun.

Lidovky.cz: S panem Babišem máte za sebou úvodní rozhovor. Věříte, že vaše spolupráce bude nastavená solidně?
Poprosil mě, abych mu své myšlenky předal ještě v uspořádané podobě právě v návaznosti na možnost zlepšení boje proti daňovým únikům. Ať už z hlediska FAÚ, policie nebo daňové a celní správy. Mám to v hlavě. Na nějaké formě spolupráce jsme se domluvili, zatím bych to ale nechtěl komentovat.

Lidovky.cz: Že byste působil i jako poradce Andreje Babiše?
Nevím, jestli jako poradce. Nicméně na nějaké formě spolupráce jsme se zatím předběžně domluvili.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat